Literatura dostępna przez całą dobę. W bibliotece przy Rajskiej pojawił się książkomat

Książkomat w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od wtorku czytelnicy mogą odbierać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej zamówione drogą elektroniczną książki. I to przez całą dobę. Tuż przy wejściu do znajdującego się przy ul. Rajskiej budynku pojawił się książkomat.

To pierwsze tego typu urządzenie w Małopolsce. Do tej pory w południowej części naszego kraju znajdowały się dwa takie obiekty – w Tychach i Sosnowcu. Od wtorku z książkomatu mogą korzystać wszyscy czytelnicy zapisani w bibliotece przy ul. Rajskiej.

Jak przyznaje dyrektor Jerzy Woźniakiewicz, do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko wrzutni, dzięki której mieszkańcy mogliby oddawać wypożyczone publikacje.

Jak to działa?

– Zamówioną książkę będzie można odebrać przez całą dobę, ponieważ książkomat umieściliśmy przy wejściu. Drzwi do niego będą non stop otwarte. Nie boimy się dewastacji, bo mamy ochronę i monitoring. A biblioteka nie jest po to, żeby zamykać się przed ludźmi – przyznaje Woźniakiewicz.

Obiekt mógł być zainstalowany dzięki ubiegłorocznemu Budżetowi Obywatelskiemu Województwa Małopolskiego. Zadanie zyskało odpowiednią liczbę głosów, a jego wartość wynosiła 240 tys. zł. Za 112 tys. zł zainstalowano książkomat, a za pozostałą część oprogramowanie. Kwota pozwoliła również na zakup nowych książek. To jednak nie jedyna nowość.

– Uruchamiamy również nową wersję oprogramowania obsługującego konto biblioteczne. Od teraz będzie istniała możliwość zamawiania książek, które są na półce, a nie tylko tych wypożyczonych przez innych użytkowników. Będzie też opcja zapisania się do biblioteki online. Później, w przeciągu dwóch tygodni, będzie trzeba jedynie przyjść do naszej placówki i dopełnić formalności – tłumaczy dyrektor.

Łatwiejszy sposób płatności

Nie zapomniano również o tych, którym z miłości do literatury znacząco zdarza się książki przetrzymać.

– Wówczas na koncie rośnie opłata za jej przetrzymanie. Do tej pory mogliśmy ją regulować w kasie bądź przelewem. W drugim przypadku odblokowanie konta trochę trwało, zanim opłata została zaksięgowana. Teraz wprowadzamy system z funkcją PayU, który pozwoli błyskawicznie uiścić opłatę za przetrzymane książki – mówi Woźniakiewicz.

comments powered by Disqus