Małopolska Tarcza Antykryzysowa. Ponad 320 mln zł na walkę z koronawirusem i pomoc przedsiębiorcom

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W czwartek Zarząd Województwa Małopolskiego zaprezentował założenia Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

Łącznie, Zarząd Województwa Małopolskiego przekaże na walkę z koronawirusem i łagodzenie skutków epidemii dla małopolskiej gospodarki ponad 320 milionów złotych pochodzących ze srodków europejskich.

Trzy pakiety

Tzw. Małopolska Tarcza Antykryzysowa została podzielona na trzy pakiety. Pierwszy z nich to pakiet medyczny, drugi dotyczy przedsiębiorczości, a trzeci płynności finansowej.

– Nie ma na co czekać. Do czasu kiedy uporamy się ze sprawami związanymi z epidemią musimy mieć gotowe instrumenty, które będą wychodziły naprzeciw naszym przedsiębiorcom – powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Na ratunek

Na pakiet medyczny zostanie przeznaczona kwota w wysokości 94 mln zł. Dzięki środkom zostanie zakupiony sprzęt medyczny pozwalający ratować życie i leczyć osoby zakażone koronawirusem, w tym karetki pogotowia czy środki dezynfekcji pomieszczeń. Zakupione zostaną również środki ochrony osobistej.

– Chcemy, aby zakupiony sprzęt można było wykorzystywać również po epidemii. W najbliższych dniach zespół specjalistów wskaże nam jaki sprzęt należy zakupić. Karetki, respiratory i kardiografy chcemy zakupić po to, aby mieszkańcy mogli z niego korzystać. Przewidujemy również wsparcie straży pożarnej – poinformował wicemarszałek Łukasz Smółka.

Po uzupełnieniu o wkład krajowy utworzy budżet pierwszego pakietu wyniesie 115 milionów złotych. Zarząd Województwa powołał specjalny Komitet Sterujący z udziałem Wojewody Małopolskiego oraz Małopolskiego Inspektora Sanitarnego, który będzie koordynował wydatkowanie środków.

Dramatyczna sytuacja przedsiębiorców

Na pakiet przedsiębiorczości województwo przekaże 192 mln zł. Kwota zostanie przeznaczona na osłonę przedsiębiorstw przed skutkami gospodarczymi, pomoże w utrzymaniu miejsc pracy i przetrwaniu czasu epidemii.

– Sytuacja przedsiębiorców w naszym województwie jest bardzo poważna. Pracujemy nad szczegółami dotyczącymi dystrybucji środków i pomocy przedsiębiorcom w naszym regionie. Mamy nadzieję, że już w przyszłym tygodniu przedstawimy rozwiązania – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Jak to wygląda w praktyce? Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dotację jako rekompensatę z tytułu utraconych przychodów. Nie będzie wymogu przeprowadzenia nowej inwestycji czy wysokiego poziomu innowacyjności. Mechanizm dofinansowanie zostanie szczegółowo opisany po opracowaniu podstaw prawnych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które właśnie powstają.

Na ostatni z pakietów, czyli pakiet płynności finansowej, zostanie przeznczonych 35 mln zł. Chodzi o poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw poprzez uruchomienie niskooprocentowanych pożyczek, m.in. obrotowych (bez wymaganej dotychczas części inwestycyjnej). Nowa oferta pożyczkowa będzie udostępniona we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a przeznaczonych zostanie na ten cel ponad 35 mln złotych, z możliwością dalszego zwiększania kwoty w zależności od potrzeb.

comments powered by Disqus