Miasto chce zamówić 600 rowerów. Część trafi do mieszkańców na dłużej

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Transportu Publicznego chce kupić łącznie 600 nowych rowerów, z myślą o wypożyczaniu ich mieszkańcom. Część z nich ma rozszerzyć ofertę dostępną obecnie na pętli Czerwone Maki, ale większość zostanie wykorzystana w zupełnie nowy sposób.

Rozpisany w minionym tygodniu przetarg jest podzielony na trzy części. Pierwsza obejmuje 250 rowerów elektrycznych z przeznaczeniem do wypożyczania długoterminowego, do tego samego celu ma też służyć druga pula 250 sztuk, ale tym razem standardowych jednośladów. Trzecia część to 100 rowerów elektrycznych, które mają trafić na parkingi Park&Ride i służyć podobnie jak dostępna już obecnie pula rowerów wypożyczanych na pętli Czerwone Maki.

Stworzenie możliwości długoterminowego wynajmu roweru urzędnicy zapowiedzieli jeszcze na początku lutego. Argumentowali, że to formuła, która z powodzeniem sprawdza się w krajach Europy Zachodniej. Coraz mniejszą popularnością cieszą się natomiast standardowe wypożyczalnie ze stacjami rozstawionymi w przestrzeni miasta.

Założenie jest takie, by standardowy lub elektryczny rower można było wypożyczyć na dłużej, w ramach miesięcznego abonamentu, którego cena nie została jeszcze podana. Inaczej niż w konwencjonalnej wypożyczalni, nie trzeba się będzie martwić o stan techniczny jednośladu. W ramach opłaty za usługę zapewniona ma zostać 48-godzinna gwarancja naprawy roweru lub wymiany pojazdu na sprawny.

Tym razem pójdzie lepiej?

Zamówienie zostało podzielone na trzy części, by zwiększyć szanse na zakończenie postępowania sukcesem. W ubiegłorocznym przetargu na uruchomienie wypożyczalni elektrycznych rowerów nie zgłosiła się żadna firma. Tym razem ma być tak, że ewentualny brak chętnych lub inne problemy związane z rozstrzygnięciem jednej części zamówienia nie zablokują pozostałych. Na razie jednak ZTP nie chce deklarować terminu, kiedy zamierza uruchomić wypożyczalnię. Wiele będzie tutaj zależało od przebiegu przetargu – otwarcie ofert jest zaplanowane na 20 kwietnia.

Na parkingach

100 rowerów z trzeciej części przetargu będzie miało za zadanie rozszerzenie systemu, który obecnie działa na pętli Czerwone Maki. Można tam wypożyczyć rower elektryczny, przy czym do końca dnia trzeba zwrócić go w tym samym miejscu. Kiedy nowe rowery dotrą do Krakowa, mają trafić na parkingi Kurdwanów, Bieżanów i Mały Płaszów.

– Otrzymujemy wiele głosów od mieszkańców, którzy oczekują uruchomienia wypożyczalni przy pozostałych parkingach Park&Ride. Aktualnej puli nie możemy przesunąć z Ruczaju w inne lokalizacje, ponieważ jest to projekt z unijnym dofinansowaniem. Dlatego zależy nam na tym, by możliwie sprawnie rozstrzygnąć przetarg i móc uzbroić pozostałe parkingi w wypożyczalnie rowerów – komentuje Sebastian Kowal z ZTP.