Miasto pozyskało działki pod budowę Centrum Muzyki

Cichy Kącik. To tu ma powstać Krakowskie Centrum Muzyki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Fundacja Capella Cracoviensis przekazała miastu w formie darowizny działki pod budowę Centrum Muzyki w Cichym Kąciku.

Umowa została podpisana w poniedziałek, 19 kwietnia. Miasto otrzymało w drodze darowizny dwie działki, których łączna powierzchnia to 0,2341 ha i zgodnie z umową, ma prawo do wieczystego ich użytkowania.

Budynek, parking, park

Zostaną one włączone w trzyhektarową powierzchnię Krakowskiego Centrum Muzyki. Przy budynku powstanie parking i park.  Kompleks ma powstać do końca 2023 roku. Według planów, pierwsze koncerty mają się tu odbyć początkiem 2024 roku.

W Centrum Muzyki powstanie sala koncertowa z widownia na 1000 miejsc, scena dla 120 muzyków, balkon dla 80-osobowego chóru, aula dla 300 osób, sale prób, garderoby i biura miejskich orkiestr – Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii. Znajdzie się tu również miejsce na działalność fundacji.

Dom dla muzyki

– To owoc 30-letnich starań fundacji i społeczeństwa miasta Krakowa. Obecnie przekazujemy miastu na ten cel działki zakupione przez fundację ze składek społecznych. Fundacja, mając siedzibę w Centrum Muzyki, zgodnie ze swoim statutem będzie kontynuować działalność kulturalną – napisali w oświadczeniu przedstawiciele Fundacji dla Realizacji Siedziby Capella Cracoviensis.

Szacowany koszt inwestycji to 95 mln zł.

„Krakowskie Centrum Muzyki w Cichym Kąciku ma być symbolicznym i rzeczywistym domem dla muzyki, sercem muzycznego Krakowa, przestrzenią działalności artystycznej i programowej najważniejszych krakowskich zespołów – orkiestr miejskich, a także miejscem edukacji muzycznej i artystycznej. Ma stać się również strefą współpracy krakowskiej sceny muzycznej z międzynarodowym środowiskiem oraz uznanymi sławami” – pisze w komunikacie magistrat.

W ubiegłym roku miasto wypowiedziało umowę dzierżawy działającemu w tym miejscu m.in.  Bezogródkowi, w którym mieszkańcy chętnie spędzali czas. Teraz miejsce „odradza się” przy Hali 100-lecia Cracovii. Obecnie trwają przygotowania do sezonu – otwarcie ma nastąpić w maju.

Grzegórzki czy Cichy Kącik?

Wiosną 2020 roku miasto wycofało się ze wspólnej inwestycji z województwem – Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Padła decyzja o powrocie do koncepcji sprzed lat, czyli budowy takiego obiektu w Cichym Kąciku.

Władze miasta uznały, że nie mogą partycypować w finansowaniu inwestycji na Grzegórzkach ze względu na nieprawidłowości związane z konkursem na zaprojektowanie i nadzór autorski.

Więcej >>> Miasto: Nie budujemy Centrum Muzyki. Województwo: Nie ma żadnego stanowiska

W marcu 2021 premier Mateusz Morawiecki zadeklarował wsparcie finansowe dla budowy Krakowskiego Centrum Muzyki.

– Jest deklaracja premiera, że rząd wejdzie we współfinansowanie Centrum Muzyki w Cichym Kąciku, które budujemy – mówił po spotkaniu prezydent Jacek Majchrowski.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec