„Na kolana, Panie Wyspiański!” Wyjątkowa aranżacja w wawelskich komnatach [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sobotnia premiera spektaklu reżyserii Agaty Dudy-Gracz „Na kolana, Panie Wyspiański!” jest wydarzeniem towarzyszącym nowej wystawie czasowej w Zamku Królewskim na Wawelu zatytułowanej „Wawel Wyspiańskiego”.

Po raz pierwszy w historii Reprezentacyjne Komnaty Królewskie przeobrażą się w przestrzenie, gdzie rozgrywać się będzie opowieść teatralna o pięknie, nienawiści i ego. Jak zaznaczają organizatorzy teatralnego przedsięwzięcia, widzowie zmierzą się z doświadczeniem immersyjnym i nielinearnym, będąc przy tym aktywnymi uczestnikami spektaklu „Na kolana, Panie Wyspiański!” z muzyką Łukasza Wójcika-Zawieruchy.

Spektakl powstał na bazie dzieł Wyspiańskiego: „Akropolis” i „Powrotu Odysa”. Stanisław Wyspiański śni o Wawelu, jednym z miejsc najbardziej inspirujących dla jego twórczości. W otoczeniu postaci ze swoich dramatów wędruje po komnatach, rozgoryczony tym, jak został potraktowany przez kardynała Puzynę. Na swojej drodze spotyka anioły dźwigające trumnę św. Stanisława, a także Apolla, króla Dawida, bohaterów mitu trojańskiego i Odysei oraz dwie teatrolożki, które zdradzą sekrety głęboko ukryte w jego twórczości.

„Na kolana, Panie Wyspiański!” to część tryptyku, który reżyserka poświęciła wielkiemu krakowskiemu artyście. Pozostałe to „Proszę Państwa, Wyspiański umiera”.  Składa się na niego również spektakl na Wawelu „oraz planowana w warszawskich Łazienkach inscenizacja łącząca ,,Warszawiankę”, „Noc listopadową” i „Powrót Odysa”.