NBP otwiera Krakowski Salon Ekonomiczny. Jedyne takie miejsce w Małopolsce

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Narodowy Bank Polski 14 września otwiera Krakowski Salon Ekonomiczny – przestrzeń konferencyjno-wystawienniczą oraz placówkę edukacyjną traktującą o dziejach polskiego pieniądza.

– Pomysł na stworzenie Krakowskiego Salonu Ekonomicznego kiełkował od dawna, nie mniej to trzy lata temu zarząd banku polskiego podjął decyzję o aranżacji tej przestrzeni w celach konferencyjnych i edukacyjnych – mówiła Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor krakowskiego oddziału NBP.

12,5 kg warte 3 mln złotych

Salon ekonomiczny znajduje się na parterze gmachu NBP przy ul. Basztowej 20 i został on podzielony na trzy części: Sala Polska, Sala Krakowska i Sala NBP, w której mieści się gabinet numizmatyczny – serce muzeum.

W gabinecie numizmatycznym poza kolekcją współczesnych banknotów i monet znajdziemy 12,5-kilogramową sztabę złota o wartości ok. 3 mln złotych. Każdy z odwiedzających ma unikatową okazję, aby dotknąć ten drogocenny kawałek metalu. – Jesteśmy jedyną placówką w Małopolsce, która to umożliwia – dodała Katarzyna Basiak-Gała.

W Sali Polskiej poznamy historię polskiego pieniądza w czasach dawnych, począwszy od okresu Piastów i Jagiellonów, przez pieniądz w latach zaborów, aż po dzieje polskiego złota w czasie okupacji niemieckiej czy PRL. Sala Krakowska natomiast hołduje historii pierwszych krakowskich bankierów, gmachu NBP, czy Feliksowi Młynarskiemu, krakowskiego ekonomiście.

Na cele wystawienniczo-edukacyjne przeznaczono ponad 2 200 metrów kwadratowych, gdzie do dyspozycji organizatorów wydarzeń specjalnych oddane zostały cztery sale konferencyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus