Noc Muzeów powraca

Dama z gronostajem w Muzeum Czartoryskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowskie muzea po raz kolejny otworzą swoje podwoje dla zwiedzających. Znamy już datę tegorocznej edycji wydarzenia.

Piątek, 13 maja – tę datę w kalendarzu mogą już zapisać sobie wszyscy miłośnicy nocnego zwiedzania. Noc Muzeów w Krakowie co roku cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających. 

To okazja, by zajrzeć do niedostępnych na co dzień muzealnych zakamarków czy wziąć udział w warsztatach, pokazach, koncertach, filmowych seansach czy oprowadzaniu z przewodnikiem.

Zwiedzanie umożliwiał bilet za symboliczną kwotę – zazwyczaj dodawana była do niego moneta okolicznościowa.

To była edycja inna niż wszystkie

Inaczej było w ubiegłym roku. Ze względu na ograniczenia pandemiczne muzea były czynne w swoich stałych, dziennych godzinach otwarcia, a wstęp do większości z nich był odpłatny.

W ubiegłym roku w Nocy Muzeów uczestniczyło 37 placówek, w tym m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Krakowa, MOCAK czy Międzynarodowe Centrum Kultury.

Noc Muzeów wpisuje się w cykl wydarzeń organizowanych w ramach Krakowskich Nocy. Szczegóły tegorocznej edycji poznamy wkrótce.

Nocne zwiedzanie, seanse i spektakle

– Od kwietnia aż do października, co miesiąc, przez jedną noc: ekspozycje muzealne, zakamarki scen teatralnych, klasztorne skarbce i krużganki, ogrody, a nawet miejsca niedostępne na co dzień dla zwiedzających, otwierają się i zapraszają na nocne zwiedzanie – zapowiada tegoroczne Krakowskie Noce wydział kultury urzędu miasta.

Wstęp na wszystkie wydarzenia, zarówno w siedzibach instytucji, jak i w plenerze, jest bezpłatny lub za przysłowiową złotówkę. Każdego roku w wydarzeniach uczestniczy ponad 180 tys. osób.

9 kwietnia odbędzie się Noc Kin Studyjnych. Na bezpłatne seanse zaproszą Kino pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, Kika i Sfinks. W programie znalazła się również Kinowa Gra Miejska.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie będą dostępne w kasach kin od piątku, 1 kwietnia.

Kolejne Krakowskie Noce to Noc Teatrów: 11 czerwca, Noc Tańca: 18 czerwca, Noc Jazzu: 16 lipca, Noc Cracovia Sacra: 14 i 15 sierpnia i Noc Poezji: 7–9 października.

comments powered by Disqus