Nocne zwiedzanie muzeów już w ten piątek

Noc Muzeów w Krakowie fot. Paulina Kozieł/LoveKraków.pl
Tym razem Noc Muzeów upłynie pod hasłem „Naturalnie”. W Krakowie z piątku na sobotę będzie można zwiedzić ponad 50 placówek muzealnych.

Otwarcie Nocy Muzeów odbędzie się o 18.00 na dziedzińcu Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Fabryki Oskara Schindlera. Biorące udział w wydarzeniu placówki będą czekały na zwiedzających od 19.00 do 1.00 w nocy.

Są zmiany

W tym roku w każdym muzeum bilet wstępu będzie kosztował 1 zł, z wyłączeniem tych, w których wstęp jest nieodpłatny. Jeśli chodzi o Muzeum Narodowe i Muzeum Krakowa, taki bilet upoważnia do wejścia do wszystkich oddziałów instytucji. Osoby uprawnione ustawowo do nieodpłatnego wstępu nie będą musiały nabywać symbolicznego biletu.

Do każdego z biletów zostanie dodana „moneta” okolicznościowa. Tym razem nie będzie już biletem wstępu do instytucji i biletem uprawniającym do przejazdu środkami komunikacji miejskiej podczas Nocy Muzeów.

– W tym roku jedną z nowości będą kartki pocztowe, które będzie można opatrzyć znaczkiem i stemplem Poczty Polskiej – dodaje Magdalena Doksa-Tverber, czasowo zastępująca dyrektor wydziału kultury.

Co w programie?

W trakcie Nocy Muzeów w muzeach na zwiedzających czekają nie tylko wystawy, ale również miejsca na co dzień niedostępne. Oprócz tego w programie znalazły się koncerty, warsztaty, seanse filmowe czy nawet pokazy walk rycerskich.

W MOCAK-u, oprócz niedawno otwartej wystawy „Natura w sztuce”, zostanie zaprezentowany film dokumentalny „Czy czeka nas koniec?”, w którego powstaniu udział brał m.in. Leonardo DiCaprio i Martin Scorsese.

Warto również odwiedzić Nową Hutę. Działające oficjalnie od 1 marca Muzeum Nowej Huty (po połączeniu Muzeum PRL-u i Muzeum Dzieje Nowej Huty) o 21.00 i 23.00 rozpocznie się oprowadzanie po niedostępnych pomieszczeniach budynku dawnego kina Światowid. W trakcie Nocy Muzeów nie zabraknie pokazu mody przy muzyce z lat 90. To nawiązanie do ekspozycji „PrzeMieszczanin. Nowohucianin”, osadzonej w rzeczywistości wspomnianego czasu.

Jeśli chodzi o Muzeum AK, to instytucja przygotowała prezentację umundurowania i wyposażenia Jednostki Wojskowej Wojsk Specjalnych NIL Małopolskiej Filmowej Grupy Rekonstrukcyjnej i Stowarzyszenia Proobronnego Terytorialni.

Tramwaj widmo

Nie mniej interesująco zapowiadają się propozycje Muzeum Inżynierii Miejskiej. Od 18.00 można „wsiąść” do tramwaju widmo. W praktyce oznacza to audiowizualną opowieść o doświadczeniu podróżowania tramwajem, powstałą w ramach projektu „Sounds of Changes”. Oprócz tego w programie spacery tematyczne po zabytkowej Gazowni Miejskiej, Izbie Tradycji Krakowskiego Gazownictwa i czynnej stacji gazowej II.

Dużo będzie się działo również w Muzeum Narodowym. Odwiedzający mają okazję zobaczyć trwające już wystawy „Wajda”, „Czarno na białym” i „Moc natury. Henry Moore w Polsce”. Instytucja zaprasza też na taneczny performance „Moore. Rzeźba w tańcu, taniec w rzeźbie”. W Noc Muzeów nastąpi też oficjalne otwarcie wystawy „Wyspiański. Posłowie”, a o 19.30 po nowej ekspozycji oprowadzą jej kuratorki.

Pozostańmy jeszcze trochę w temacie Wyspiańskiego. W Pracowni i Muzeum Witrażu przy al. Krasińskiego odwiedzający będą mogli uczestniczyć w tworzeniu niezrealizowanego dzieła artysty „Polonia w budowie”.

O 22.00 przed Teatrem Słowackiego rozpocznie się pokaz „Pamięć jest kluczem”. To film ukazujący problematykę strat wojennych poniesionych przez Polskę. W tym roku przypada 10-lecie projektu.

Szczegółowy program i lista instytucji są dostępne na stronie internetowej krakowskienoce.pl.

Jak dojechać do muzeów?

Jeśli chodzi o możliwość dotarcia do poszczególnych placówek, warto zapoznać się ze zmianami w kursowaniu komunikacji miejskiej. Miasto zapowiedziało, że w nocy z 17 na 18 maja zostaną wprowadzone dodatkowe kursy tramwajowe i autobusowe.

Na ulice Krakowa wyjadą dwie specjalne linie okolicznościowe, obsługiwane zabytkowym taborem:

Linia tramwajowa nr 60 – Plac Centralny im. R. Reagana – al. Jana Pawła II, ul. Mogilska, al. Powstania Warszawskiego, ul. Kotlarska, ul. Klimeckiego, estakada tramwajowa, ul. Wielicka, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Franciszkańska, ul. Piłsudskiego – Cichy Kącik. Powrót: Cichy Kącik – ul. Piłsudskiego, ul. Podwale, ul. Basztowa, ul. Lubicz, ul. Mogilska, al. Jana Pawła II – Plac Centralny im. R. Reagana. Linia będzie kursować w godzinach ok. 19.00–2.30 z częstotliwością co 60 minut.

Linia autobusowa nr 600 – Muzeum Armii Krajowej – ul. Wita Stwosza, al. 29 Listopada, ul. Warszawska, ul. Basztowa (powrót: ul. Pawia, tunel Św. Rafała Kalinowskiego, ul. Wita Stwosza), ul. Lubicz, al. Powstania Warszawskiego, ul. Kotlarska, ul. Klimeckiego, ul. Powstańców Wielkopolskich – Podgórze SKA. Linia będzie kursować w godzinach ok. 1.00–2.30 z częstotliwością co 60 minut.

Linie tramwajowe:

nr 62 i 69 – rozkłady jazdy pozostaną bez zmian. Do obsługi linii będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności.

nr 64 – zostanie uruchomiona na trasie czasowo zmienionej: Os. Piastów – ... – ul. Dunajewskiego, ul. Podwale, ul. Piłsudskiego, al. 3 Maja – Cichy Kącik. Linia kursować będzie z częstotliwością co 30 minut przez całą noc. Do obsługi linii będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności.

Linie autobusowe:

nr 601 i 611 – będą kursować według specjalnych rozkładów jazdy z częstotliwością co 30 minut. W związku z wysoką częstotliwością kursowania linie nie będą uczestniczyć w tzw. „zlotach” na przystanku „Teatr Słowackiego”.

nr 603 – dodatkowa linia nocna kursująca na trasie: Rondo Czyżyńskie – al. Pokoju, ul. Centralna, ul. Sołtysowska, ul. Niepokalanej Marii Panny, ul. Lesisko, ul. Półłanki, ul. Botewa, ul. Surzyckiego, ul. Lipska – Mały Płaszów. Linia wykona po dwa kursy w każdym kierunku.

nr 618 – dodatkowa linia nocna kursująca na trasie: Czyżyny Dworzec – ul. Dąbrowskiej, al. Andersa, al. Bora-Komorowskiego, ul. Miechowity (powrót: ul. Miechowity, ul. Młyńska), ul. Brogi, ul. Wileńska, al. 29 Listopada, ul. Pawia, tunel św. Rafała Kalinowskiego, ul. Rakowicka, ul. Lubicz (powrót: ul. Pawia), ul. Basztowa, ul. Długa, al. Słowackiego, al. Mickiewicza, ul. Dunin-Wąsowicza, ul. Kałuży – Cracovia Stadion (powrót: ul. Kałuży, al. Focha). Linia kursować będzie z częstotliwością co 60 minut i będzie skoordynowana z linią nr 608 (odjazdy z przystanku „Teatr Słowackiego” będą realizowane 30 minut po pełnej godzinie).

nr 664 – będzie kursować po trasie czasowo skróconej: Bronowice Małe – Teatr Bagatela (trasa linii nr 704). Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.

comments powered by Disqus