Nowa linia w nowohuckich dzielnicach. Pojadą tam najmniejsze autobusy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ciągu najbliższych tygodni ma zostać uruchomiona nowa linia autobusowa na trasie Mistrzejowice-Zakole.

– Do floty MPK dołączyły właśnie cztery nowe miniautobusy marki Automet. I to właśnie te pojazdy wyjadą na nową trasę w ciągu najbliższych tygodni, po zakończeniu wdrażania nowej organizacji ruchu – zapowiedział wiceprezydent Andrzej Kulig.

Ma to być kolejny krok w stronę wypełniania „białych plam” i ułatwiania dostępu do komunikacji miejskiej również mieszkańcom tych osiedli, do których z różnych powodów nie mogą kursować duże autobusy. Obecnie miniautobusy kursują już na linii nr 176 (Kostrze OSP – Bodzów) oraz 180 (os. Na Stoku – Grębałów), a także na trasach Telebusa.

Autobusy linii 198 wystartują z pętli w Mistrzejowicach, następnie pojadą przez ul. ks. Jancarza, Srebrnych Orłów, rondo Piastowskie, Piasta Kołodzieja, Kruszwicką, Kupały, Okulickiego, Mistrzejowicką, Morcinka, Kantorowicką do pętli Zakole.

Trasa wymaga skierowania małych pojazdów. – Taki wybór wymuszony był przez parametry ulicy Mistrzejowickiej, na której większy autobus w czasie przejazdu próbnego miał trudności by się zmieścić i wyminąć z innymi pojazdami. Szczególnie problematyczne było skrzyżowanie z ulicą Szymona Marycjusza i znajdująca się tam kapliczka – pisał w grudniu Jacek Mosakowski, autor bloga o komunikacji miejskiej.

Nowe autobusy na bazie Mercedesa Sprintera są wyposażone m.in. w platformę dla osób poruszających się na wózkach, klimatyzację i monitoring. Mogą przewieźć prawie 30 osób, w tym 13 na miejscach siedzących. Ich silniki spełniają europejską normę Euro 6.

To część planu na 2024

Nową linię 198 – choć wówczas jeszcze w krótszej wersji Mistrzejowice-Zesławice – zapowiedział w grudniu Zarząd Transportu Publicznego jako jedną z planowanych do utworzenia w 2024 roku. Zapowiadano wówczas, że część planowanych wzmocnień, w tym wydłużanie linii lub tworzenie nowych – będzie możliwa dopiero po wejściu w życie nowej umowy z firmą Mobilis, ale część ma się pojawić już wcześniej.

Na liście zapowiedzianych wówczas nowych połączeń znalazły się jeszcze:

  • nr 104: „Swoszowice SKA” – „Czerwone Maki P+R”
  • nr 116: „Czerwone Maki P+R” – „Podgórki Tynieckie”
  • nr 126: „Mydlniki Wapiennik P+R” – „Salwator”
  • nr 147: „Nowy Kleparz” – „Żabiniec”
  • nr 148: „Na Załęczu” – „Cogiteon”
  • nr 438: „Chełmońskiego Pętla” – „Os. Piastów”.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Mobilis na Żabińcu i Woli Justowskiej

Liczba najmniejszych autobusów kursujących w ramach krakowskiej komunikacji miejskiej zwiększy się wraz z nową umową z Mobilisem. To właśnie ten przewoźnik ma obsługiwać nowe linię kursującą przez Żabiniec oraz linię łącząca Mydlniki z Salwatorem przez Wolę Justowską.

Wszystkie pojazdy do obsługi nowego kontraktu są już zamówione i mają stacjonować na nowej zajezdni przy ul. Makuszyńskiego:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice Wzgórza Krzesławickie

Aktualności

Pokaż więcej