Ojciec prezydenta Andrzeja Dudy apeluje o budowę Centrum Muzyki w Krakowie

Wizualizacja Centrum Muzyki na Grzegórzkach fot. UMWM

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o wpisanie przez rząd budowy Centrum Muzyki w Krakowie do Krajowego Planu Odbudowy.

- Głęboko zawstydzająca jest sytuacja, że Stołeczne Królewskie Miasto Kraków, jako jedyne miasto wojewódzkie w Polsce wciąż nie posiada własnego nowoczesnego, odpowiadającego współczesnym standardom obiektu filharmonicznego - czytamy w liście podpisanym przez prof. Jana Dudę, przewodniczącego małopolskiego sejmiku oraz Kazimierza Barczyka, szefa Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolskich.

Autorzy odezwy piszą dalej, że mała sala koncertowa przy ulicy Zwierzynieckiej z hałasem dochodzącym z ulic i drganiami wywoływanymi na skrzyżowaniu przez tramwaje nie pozwala na organizację normalnych i prestiżowych koncertów odpowiadających randze rozwijającej się metropolii.

W ich ocenie, nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej oraz instrument finansowy przygotowany na czas po kryzysie wywołanym pandemią dają reale szanse na budowę Centrum Muzyki na Grzegórzkach.

- Budowa Centrum Muzyki w Krakowie doskonale wpisuje się w główny cel Krajowego Planu Odbudowy, jako inwestycja wzmacniająca potencjał wzrostu i odporność gospodarczą, i społeczną oraz zwiększająca spójność terytorialną. Nasz zaawansowany projekt ma szansę wykreować swoistą krakowską dzielnicę stającą się wspaniałym kompleksem na 12 hektarów nad Wisłą wraz z planami budowy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nowego Kampusu Akademii Muzycznej - podkreślają.

List otrzymać ma prezydent Andrzej Duda, wicepremier Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Piotr Gliński oraz Jarosław Gowin.

comments powered by Disqus