Park Krakowski czeka na remont. Do czerwca pierwszy krok

Park Krakowski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do połowy czerwca w parku Krakowskim Zarząd Zieleni Miejskiej ustawi nowe ławki i kosze, sfinansowane z ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Będzie ich więcej, niż pierwotnie planowano. Wyremontowana będzie też główna alejka. Park ciągle czeka na obiecaną przez prezydenta Majchrowskiego całościową rewitalizację.

Projekt dotyczący parku wygrał w minionym roku głosowanie Budżetu Obywatelskiego w Krowodrzy. Obejmował jednak nie pełny remont, lecz wymianę tzw. małej architektury.– Codziennie przechodzę przez park i widzę że nic się tam nie dzieje. Czyżby miasto sobie z nas mieszkańców zakpiło? – pyta w mailu do redakcji Czytelnik.

Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta uspokaja, że montaż nowych ławek i koszy będzie zakończony do połowy czerwca. Staną one przy głównej alei. – W ramach pieniędzy z budżetu zostało zakupionych 13 ławek i 11 koszy. Z pozostałej kwoty, która miała być przeznaczona na posadowienie ławek, uda nam się jeszcze wygospodarować środki na zakup kolejnych, co najmniej pięciu sztuk – zapowiada.

Główna aleja do remontu

Poza montażem ławek i koszy Zarząd Zieleni Miejskiej planuje na najbliższe miesiące remont samej alei, pomiędzy placem Inwalidów a ul. Czarnowiejską oraz schodów od strony placu Inwalidów.

Razem z Pracownią Konserwatorską Muzeum Narodowego miasto chce odnowić stojące w parku rzeźby. – W połowie czerwca rzeźba „Para” autorstwa Tadeusza Szpunara przewieziona zostanie do pracowni. Stopniowo będziemy chcieli odrestaurowywać wszystkie rzeźby, jednak środki na nie znajda się pewnie dopiero w przyszłym roku – mówi Machowski.

Pełny remont czeka

Remont głównej alei to jednak tylko część prac, jakich potrzebuje zaniedbany park. Prezydent Jacek Majchrowski obiecał w minionym roku całościową rewitalizację. Była ona przygotowywana od kilku lat, ale miasto nie uzyskało wszystkich zgód i część dokumentów zdążyła utracić ważność. Teraz sprawa przyspieszyła: do końca września projekt, wraz z pozwoleniami budowlanymi i konserwatorskimi, ma być gotowy.

– Na podstawie tego projektu oszacowana zostanie kwota konieczna do zabezpieczenia w przyszłorocznym budżecie na rewitalizację parku – informuje przedstawiciel urzędu miasta.

Potrzeba mieszkańców

W minionym roku mieszkańcy zgłosili do Budżetu Obywatelskiego aż pięć projektów dotyczących parku Krakowskiego. To najlepszy dowód, jak duże są potrzeby w tej kwestii. Pomysłów nie zabrakło również w tej edycji – dotyczących m.in. placu zabaw i dalszej wymiany małej architektury.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
comments powered by Disqus