Paweł M. „Misiek” oraz Grzegorz Z. „Zielak” oskarżeni przez prokuraturę

fot. Policja

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Pawłowi M. „Misiek” oraz Grzegorzowi Z. „Zielak”.

Dotychczas Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował 5 aktów oskarżenia wobec 12 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej pseudokibiców „Wisła Sharks”.

Jak informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej, nadal prowadzone jest postępowanie wobec 63 podejrzanych, część z członków grupy poszukiwana jest listami gończymi i europejskimi nakazami aresztowania.

Na ławie oskarżonych zasiądzie dwóch przywódców zorganizowanej grupy przestępczej „Wisła Sharks”: Paweł M. „Misiek” oraz Grzegorz Z. „Zielak”. Śledczy oskarżają ich w sumie o popełnienie 188 przestępstw, przy czym przeszło 90 przestępstw mieli popełnić wspólnie w ramach kierowania wskazaną zorganizowaną grupą przestępczą.

„Misiek” odpowie za kierowanie pobiciem

Pawłowi M. „Misiek” prokurator zarzucił popełnienie 95 przestępstw: kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą „Wisła Sharks”, kierowanie wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości narkotyków w postaci marihuany, amfetaminy i kokainy, kierowanie przemytem narkotyków w postaci marihuany i kokainy z Holandii i Czech do Polski.

Oskarżony został również o dokonanie rozboju z użyciem maczet i pałek, kierowanie pobiciem z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w postaci maczet i noży, kierowanie założeniem laboratorium oraz popełnienie przestępstw skarbowych polegających na nabywaniu, przechowywaniu i przeważeniu papierosów oraz krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe.

Grzegorzowi Z. „Zielak” śledczy zarzucają popełnienie 93 przestępstw, w tym kierowanie pobiciem z użyciem niebezpiecznych przedmiotów przy użyciu maczet i noży czy przeważeniu papierosów oraz krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe.

Zarówno Paweł M. „Misiek” jak i Grzegorz Z. „Zielak” w ramach kierowania zorganizowaną grupą przestępczą „Wisła Sharks” określali strukturę, cele i zasady funkcjonowania grupy przestępczej, określali obszar terytorialnej działalności grupy w zakresie popełnianych przestępstw, decydowali o składzie zorganizowanej grupy przestępczej, dokonywali podziału ról i zadań według hierarchii osób w strukturze grupy – informuje Prokuratura Krajowa.