Pod Wawelem będzie można zobaczyć najlepsze animacje ostatniego sezonu

Zdjęcie poglądowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zbliża się 15. edycja Kraków Summer Animation Days. W dniach 21–23 lipca na placu Wielkiej Armii Napoleona zaprezentowane zostaną najlepsze filmy animowane. Wstęp na wszystkie projekcje jest darmowy.

Krakow Summer Animation Days to organizowany od 1994 roku najstarszy w Polsce festiwal filmowy konfrontujący osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych.

Najlepsze animacje pod Wawelem. Co w programie?

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony wydarzenia będzie animacja społeczna. W trakcie trzech wieczorów w kinie plenerowym na placu nieopodal Wawelu wyświetlone zostaną filmy animowane z różnych krajów m.in. Francji, Chorwacji, Łotwy, Portugalii, Słowenii czy Estonii. Nie zabraknie też polskich animacji nagrodzonych branżowymi nagrodami Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W programie znalazły się również najnowsze pełnometrażowe animacje. W piątek, 21 lipca, o godz. 21:30 widzowie będą mogli zobaczyć „My Love Affair with Marriage”. To opowieść o akceptacji wewnętrznego kobiecego buntu.

W sobotę wyświetlona zostanie animacja „No Dogs or Italians Allowed”. Film, łącząc poezję i realizm, małą i wielką historię, w oryginalnym i osobistym stylu, stanowi świadectwo włoskiej migracji. Pokaz rozpocznie się o godz. 21:30. Trzeciego dnia festiwalu o tej samej godzinie organizatorzy pokażą portugalską animację o więzach rodzinnych pt. „My Grandfather's Demons”.

Widzowie będą mogli zobaczyć także krótkie metraże nagrodzone i wyróżnione podczas festiwali animacji: The Annecy International Animation Film Festival z Francji oraz MFF Etiuda&Anima.

W ramach Kraków Summer Animation Days w dniach 18-21 lipca odbędą się warsztaty dla młodzieży od 16. roku życia pt. „Śladami królów polskich na wawelskie wzgórze” prowadzone przez Darię Godyń i Jacka Złoczowskiego. Warsztaty rozpoczną się zwiedzaniem Wawelu, a przez kolejne dni uczestnicy będą tworzyć animacje w Pracowni Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych. Wstęp wolny, obowiązują zapisy (biuro@etiudaandanima.pl).

Szczegółowy program festiwalu dostępny TUTAJ. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Promocji Kultury Filmowej, Artystycznej i Audiowizualnej Etiuda&Anima. W 2017 roku do dwóch międzynarodowych konkursów (ETIUDA oraz ANIMA) został dodany konkurs animacji polskiej – ANIMA.PL.