Powstanie węzeł na Ruczaju w ramach nowej Trasy Łagiewnickiej

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Wraz z budową Trasy Łagiewnickiej powstanie węzeł Ruczaj. Oznacza to połączenie nowej arterii z ulicą Grota-Roweckiego.

Władze miasta zwiększają zakres budowy Trasy Łagiewnickiej. – Podjąłem w czwartek decyzje o rozszerzeniu zakresu i wyjścia z tunelu za węzłem Ruczaj. Projektant ma zaprojektować i w ramach tego zlecenia zrealizowalibyśmy węzeł – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa.

Połączenie z ul. Grota-Roweckiego

Według ostatnich planów nowa droga miała kończyć się przed główną arterią biegnącą przez Ruczaj, co w praktyce oznaczałoby skierowanie samochodów na zakorkowane drogi w rejonie ulicy Kobierzyńskiej.

– Poprowadzimy tunel pod ulicą Grota-Roweckiego oraz powstanie węzeł Ruczaj pozwalający na powiązanie Trasy Łagiewnickiej z istniejącym układem drogowym. Węzeł pierwotnie miał wchodzić w zakres Trasy Pychowickiej, ale będzie objęty budową w ramach Trasy Łagiewnickiej – wyjaśnia Krzysztof Migdał, członek zarządu spółki Trasa Łagiewnicka.

Budowa węzła tak naprawdę będzie osobną inwestycją. Urzędnicy muszą osobno zdobyć m. in. decyzję środowiskową oraz zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. – Nie wiemy jeszcze, czy dodatkowy układ drogowy wykona firma wybrana już w przetargu do budowy Trasy, czy może zapadnie decyzja o nowym przetargu na usługi budowlane – dodaje Migdał.

O ile zdrożeje budowa Trasy Łagiewnickiej? Tego nie wiedzą jeszcze nawet w samej spółce. Kosztorysy mają powstać w najbliższych tygodniach. Pierwotnie planowano, że nowa arteria ma pochłonąć 802 miliony złotych. Do kwoty należy doliczyć jeszcze koszty obsługi kredytów, co w sumie daje ponad miliard złotych.

Wiceprezydent: we wrześniu uchwała ws. budowy Trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej

Miasto nie zamierza poprzestać jednak na budowie Trasy Łagiewnickiej z Kurdwanowa na Ruczaj przez Łagiewniki i Białe Morza. – We wrześniu składam radzie miasta projekt uchwały rozszerzający zakres dla spółki Trasa Łagiewnicka o budowę Trasy Pychowickiej i Trasy Zwierzynieckiej. Być może uda się skoordynować, aby w 2020 rozpocząć budowę Trasy Pychowickiej – deklaruje dla LoveKraków.pl wiceprezydent.

Zastępca Jacka Majchrowskiego w poniedziałek zapowiedział, że miasto zleciło opracowanie wariantu tunelowego dla Trasy Pychowickiej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki