Premier: Trzecia fala się przełamała. Odmrażamy gospodarkę

fot. Krystian Maj/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę plan odmrażania gospodarki do końca maja. Po majówce wraca nauka hybrydowa do szkół, zostaną też otwarte: galerie sztuki i muzea, sklepy meblowe i budowlane oraz galerie handlowe. Od 8 maja hotele będą mogły wznowić swoją działalność, a od połowy miesiąca wraca gastronomia, kina, teatry i imprezy okolicznościowe.

− Ostatnie dni pokazały, że idziemy już w lepszym kierunku. Wydaje się, że trzecia fala koronawirusa się przełamała − powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu mówił, że dane dotyczące liczby zakażeń, dostępnych łóżek covidowych i infrastruktury szpitalnej pozwalają obniżyć poziom obostrzeń. − W szpitalach nadal choruje jednak na covid ok. 25 tys. osób, a 3 tys. osób walczy o życie na łóżkach respiratorowych. Do tego wyczekiwanego od dawna odmrażania gospodarki musimy podejść z ostrożnością i pokorą − dodał.

Premier wspomniał również, że majowe odmrażanie gospodarki będzie uzależnione od pewnych kryteriów. Rząd pozostawia sobie furtkę, która w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej, pozwoli elastycznie reagować i być może wrócić do pewnych obostrzeń.

Harmonogram odmrażania gospodarki

Od 1 maja:

Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z limitem max. 50 osób.

Sport – uprawianie sportu w krytych obiektach sportowych oraz na basenach: dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży z limitem max. 50 proc. obłożenia obiektu.

Od 4 maja:

Kultura – otwarte galerie sztuki i muzea z limitem 1 osoby na 15 m2.

Handel – otwarte sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe z limitem 1 osoby na 15 m2.

Kult religijny – nabożeństwa z limitem 1 osoby na 15 m2.

Edukacja – szkoły podstawowe: nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej.

Od 8 maja:

Hotele – otwarte dla gości z limitem max 50 proc. obłożenia obiektu (zamknięte jednak zostają restauracje oraz strefy spa).

Od 15 maja:

Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku tylko w przypadku, gdy wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne (działalność w reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik).

Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu z limitem max 50 proc. obłożenia.

Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii z limitem do 25 osób (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie – powróci nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz dla klas 1-4 szkół średnich.

Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z limitem max 25 proc. publiczności.

Od 29 maja:

Gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje z limitem max obłożenia 50 proc. lokalu.

Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii z limitem do 50 osób w ścisłym reżimie sanitarnym.

Kultura – otwarte kina i teatry z limitem obłożenia 50 proc. placówki.

Sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach dostępne dla wszystkich z limitem obłożenia do 50 proc. (z widownią).

Sport – uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness i solariach z limitem 1 osoby na 15m2.

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie. Wraca nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów.