Radni przegłosowali podwyżkę cen biletów. Nowy cennik od lutego

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Bilet miesięczny od lutego nie będzie kosztował 69 zł a 80 zł. Podwyżka dotknie również bilety do kasowania.

Głosowanie nad podwyżką cen biletów odbyło się o 23:15 w nocy z wtorku na środę. Za wprowadzeniem modyfikacji taryfikatora było 24 radnych (z Koalicji Obywatelskiej oraz Przyjaznego Krakowa), przeciw 12 radnych (z klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz Krakowa dla Mieszkańców), wstrzymało się 2 radnych.

Zmiany od 1 lutego

Od 1 lutego 2021 zacznie obowiązywać nowy cennik biletów na komunikację miejską. Bilet miesięczny na wszystkie linie dla osoby płacącej podatki w Krakowie i posiadającej Kartę Krakowską ma kosztować 80 złotych. Jeśli ktoś nie odprowadza danin w mieście, to będzie musiał zapłacić 148 złotych.

Mimo wcześniejszej propozycji prezydenta radni nie zdecydowali się na likwidację karty miesięcznej na jedną linę. Wzrośnie natomiast jej cena dla mieszkańca Krakowa z 45 do 54 złotych (dla osoby niepłacącej podatków w mieście – do 80 złotych).

Bilet 5+1

Nowością będzie bilet półroczny. Osoba chcąca nabyć taki bilet musi przez pięć miesięcy (nawet bez dnia przerwy) kupować bilet miesięczny za 80 złotych. W ramach nagrody użytkownik będzie mógł szósty bilet kupić za 20 złotych. Proces pobierania pieniędzy ma przebiegać automatycznie: mieszkaniec może podpiąć swoją kartę debetową w systemie, dzięki czemu nie przegapi dnia, w którym kończy się ważność poprzedniego biletu.

Modyfikacji ulegną również ceny i rodzaj biletów do kasowania. I tak bilet 20-minutowy nie będzie już kosztował 3,40 zł, tylko 4 zł. Zlikwidowany zostanie bilet 50-minutowy, który kosztuje 4,60 zł, a w jego miejsce powstanie 60-minutowy za 6 złotych. Pozostanie bilet 90-minutowy, ale jego cena z 6 złotych wzrośnie o 2 złote.

Jak wyglądał dzisiejsza dyskusja na temat cen biletów? Przeczytaj nasz tekst: