Reaktywacja kina Świt w Nowej Hucie

W planach jest otwarcie małej, nowoczesnej sali kinowej na prawie 40 osób. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W budynku dawnego Świtu powstanie nowoczesna sala kinowa. Zmiany czekają również działającą w obiekcie Filmową Cafe.

Spółka Apollo Film uzyskała dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na reaktywację kina w budynku dawnego Świtu. W planach jest otwarcie małej, nowoczesnej sali kinowej na ok. 40 osób.

– Nowa Huta potrzebuje kina. W dzielnicy działa już m.in. Nowohuckie Centrum Kultury, które stało się miejscem wręcz kultowym dla nowohucian.  Świt i Światowid również były kiedyś takimi miejscami animującymi kulturę. Stawiamy na to, że Świt i zmiana tej przestrzeni pozwoli na odczarowanie tego miejsca – zaznacza Miłosz Horodyński, prezes Spółki Apollo Film.

Powrót kina

Budynek na os. Teatralnym czeka rewitalizacja. Jak informuje Apollo Film, prace nie naruszą jego zabytkowej struktury. Spółka chce wykorzystać czas obowiązujących restrykcji na przeprowadzenie prac na pierwszym piętrze budynku. Obecnie trwa szacowanie kosztów inwestycji.

– Czekamy na decyzję rządu, kiedy kina będą mogły wznowić działalność. Mamy nadzieję, że nasze plany i poluzowanie restrykcji zbiegną się w czasie – zaznacza Anna Cielusek z Apollo Film. – Z uwagi na trudną sytuację branży kinowej udało się pozyskać partnera, który poczyni niezbędne nakłady na infrastrukturę budynku, które są poza naszymi możliwościami. Zmiana jest konieczna, gdyż nie chcemy stracić dotacji a to wymusza kolejne kroki – dodaje.

Filmowa Cafe na nowo

Zmieni się również oblicze działającej do tej pory w budynku Kawiarni Filmowej. Nowy plan zakłada powiększenie przestrzeni i dostosowanie kawiarni do potrzeb rodzin, które będą chciały spędzić w niej czas przed i po seansie. Oprócz kawiarnianego menu, w jadłospisie mają pojawić się również dania obiadowe.

Dotychczasowy najemca kawiarni w opublikowanym na facebookowym profilu poście zarzuca spółce, że ta wypowiedziała umowę najmu bez podania  przyczyny.

– Jest to cios dla nas zwłaszcza w tych czasach jak sami wiecie, ciężkich dla gastronomii. Od marca 2020r, od czasu pierwszego zamknięcia gospodarki broniliśmy lokal, mając nadzieję, że ponownie będziemy mogli Was gościć.  Od początku naszej przygody z Filmową Cafe, wywiązywaliśmy się ze wszystkich punktów zawartej umowy, płaciliśmy czynsz regularnie bez spóźnień, nawet w miesiącach kiedy kawiarnia była zamknięta! Utrzymaliśmy przez cały czas zatrudnionych pracowników licząc, że już niebawem będziemy mogli ponownie otworzyć kawiarnię – czytamy na stronie Filmowa Cafe – Świt.

Według przedstawicieli Apollo Film, kawiarnia wbrew założeniom „nie była miejscem łączącym funkcje kinowe z funkcjami gastronomicznymi”.

– Dotychczasowy najemca korzystał nie tylko z powierzchni ale i ze sprzętu oraz wystroju będącego naszą własnością. Wbrew planom Apollo Film stała się głównie zapleczem gastronomicznym dla funkcjonującej w Świcie siłowni – tłumaczy Anna Cielusek.

Przedstawicielka Apollo Film dodaje, że z niektórymi najemcami – przy wsparciu władz województwa – udało się zawrzeć porozumienie i przedsiębiorcy będą mogli kontynuować swoją działalność na preferencyjnych warunkach najmu w innych budynkach w Nowej Hucie.

– Na parterze, z uwagi na wieloletnią umowę zawartą przez poprzedni zarząd spółki, dalej będzie działać sklep wielkopowierzchniowy. Mamy jednak zapewnienie najemcy, że podniesie się jego standard – przyznaje Anna Cielusek.

Nim Świt stał się bazarem

Kino Świt rozpoczęło działalność w 1953 roku. Budynek kina zaprojektował architekt Andrzej Uniejewski, natomiast wnętrza – Marian Sigmund.  Było to drugie – po Kinie Stal – kino funkcjonujące wówczas na terenie Nowej Huty. Kilka lat później, w 1957 roku, działalność rozpoczęło bliźniacze kino Światowid.

Świt posiadał dwie sale – małą i dużą. Jego działalność dobiegła końca w 2002 roku, gdy budynek stał się handlowym bazarem, a jego fasadę zasłoniły reklamy i szyldy.

W 2012 roku budynek dawnego kina przeszedł gruntowny remont, którego koszt wyniósł 7 mln zł. Dzięki pracom, przywrócona została m.in. jego oryginalna kolorystyka.

Remont dobiegł końca rok później, na fasadzie została umieszczona kopia oryginalnego neonu „ŚWIT”. Mała sala kinowa przekształciła się w Filmową Cafe, a przestrzeń dużej sali zajął supermarket. Pozostałe pomieszczenia zostały wynajęte punktom handlowym i usługowym.

Obecnie w Nowej Hucie, w Ośrodku Kultury im. CK Norwida, działa studyjne Kino Sfinks.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta