Remont Basztowej wyłączy najważniejsze skrzyżowanie. Mnóstwo zmian w rozkładach [INFORMATOR]

To będą ciężkie miesiące dla pasażerów komunikacji miejskiej. W sobotę 17 czerwca rozpoczyna się remont ulicy Basztowej. Przynajmniej do końca września całkowicie zamknięte będzie skrzyżowanie z ulicami Pawią, Lubicz i Westerplatte. Z tego powodu bardzo wiele linii będzie musiało zmienić swoje trasy. Utrudnienia odczują też kierowcy.

Zamknięcie skrzyżowania oznacza w praktyce, że tramwaje nie pojadą nie tylko przez Basztową, ale też przez Pawią, Lubicz i Westerplatte. Cały ruch musi więc zostać przeniesiony na inne trasy, np. do tunelu przy dworcu, na Długą czy Grzegórzecką.

Samochody

Kierowcy też będą musieli omijać ten rejon. Ulice dochodzące do remontowanego odcinka, np. Zacisze czy Szpitalna, zostaną zamknięte na końcach, stając się tym samym ulicami ślepymi. Podobnie będzie przy placu Matejki, przy czym zostanie utworzony tymczasowy przejazd, pozwalający zawrócić między jezdną w stronę Basztowej a tą w stronę ulicy Kurniki. Ulica Basztowa będzie zamknięta dopiero za skrzyżowaniem ze Sławkowską i Długą. Pawia – na końcowym odcinku, by umożliwić dojazd do hoteli. Lubicz – już na wysokości skrzyżowania z Bosacką, Westerplatte – przy skrzyżowaniu z Zamenhofa.

Nie jest wykluczone, że z ruchu samochodów zostanie wyłączony również plac Wszystkich Świętych. Już dziś, mimo obowiązujących zakazów, zdarza się często, że przejazd tramwajów jest tam utrudniony. Teraz, gdy będzie tam przejeżdżać o wiele więcej pojazdów, mogą być potrzebne dodatkowe ograniczenia. Urzędnicy obawiają się też tego, czy nieprawidłowo zaparkowane samochody nie będą blokować ulicy Długiej – bo jej obciążenie też znacząco wzrośnie na czas prac.

Autobusy

Zmiany dotkną też autobusy miejskie: nie będą one kursować przez ulice Lubicz i Basztową, tylko przez Aleje Trzech Wieszczów. Autobusy nocne będą się zatrzymywać nie przy dworcu, ale przy skrzyżowaniu Starowiślnej i Dietla. Z kolei tramwaje nocne będą mieć swój „zlot” przy Poczcie Głównej. By możliwa była przesiadka między nocnymi tramwajami i autobusami, godziny „zlotów” zostaną przesunięte względem siebie o 15 minut.

Najtrudniejszy może się okazać pierwszy tydzień, bo obejmie jeszcze czas przed wakacjami. Zgodnie z planem, skrzyżowanie przy dworcu będzie zamknięte całkowicie co najmniej do 31 sierpnia. Później, stopniowo, w miarę postępów prac, otwierane będą poszczególne relacje, co będzie się wiązało z przywracaniem ruchu. Potem będzie mógł się rozpocząć drugi etap prac: wtedy wyłączone będzie skrzyżowanie z Długą.

Może być jeszcze gorzej

Jest jednak jedno „ale”. Na początku lipca startuje inna duża inwestycja w centrum miasta: przebudowa linii kolejowej między Dworcem Głównym a Płaszowem i dalej, aż do Rudzic. W związku z nią trzeba będzie przynajmniej na dwa i pół miesiąca zamknąć linię tramwajową na Grzegórzeckiej, pod przebudowywanym wiaduktem. – Na pewno nie stanie się to 1 lipca, bo takie informacje się pojawiały. Natomiast nie wykluczamy, że będzie taki okres, kiedy te utrudnienia się nałożą i ulice Lubicz i Grzegórzecka będą równocześnie wyłączone z ruchu tramwajowego – mówi Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT ds. Transportu. – Jeśli Grzegórzecka miałaby czasowo zamknięta w tym roku, to na pewno możemy do tego dopuścić tylko w wakacje, kiedy ruch jest mniejszy – zastrzega. W tej sprawie trwają jeszcze rozmowy i żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

 

Poniżej prezentujemy pełną listę planowanych od 17 czerwca zmian w komunikacji:

 

LINIE TRAMWAJOWE:

LINIE 1, 6, 8, 9, 11, 13, 16, 21, 22, 23 i 50 bez zmian.

LINIA 2 będzie zawieszona, w relacji Salwator – Stary Kleparz zastąpi ją linia 72, dojazd do Cmentarza Rakowickiego zapewni linia 19 na zmienionej trasie.

LINIA 3 pojedzie przez tunel, al. Powstania Warszawskiego i ul. Grzegórzecką.

LINIA 4 pojedzie przez ul. Długą, Kamienną i tunel.

LINIA 5 będzie zawieszona, w relacji Krowodrza Górka – Rondo Mogilskie zastąpi ją linia 3, a w relacji Dworzec Towarowy – Rondo Kocmyrzowskie linia 75.

LINIA 7 będzie zawieszona na okres wakacyjny, zastąpi ją linia 14 jadąca przez tunel i ul. Długą.

LINIA 10 pojedzie przez ul. Dietla, Grzegórzecką i al. Powstania Warszawskiego.

LINIA 12 będzie zawieszona na okres wakacyjny ze względu na ograniczoną przepustowość ul. Grzegórzeckiej, zastąpi ją linia 52 jadąca przez ul. Dietla i Grzegórzecką.

LINIA 14 pojedzie przez ul. Długą, Kamienną i tunel.

LINIA 18 bez zmian, dodatkowo zostanie zwiększona częstotliwość do 10 minut w soboty w zamian za linię 52.

LINIA 19 pojedzie z Borku Fałęckiego do Ronda Mogilskiego bez zmian i następnie do Cmentarza Rakowickiego, gdzie zastąpi linię 2. W relacji Dworzec Towarowy – Plac Bohaterów Getta zastąpi ją linia 3. Ze względu na przebieg zbliżony do linii 3 i 10 zostanie wprowadzona wakacyjna częstotliwość co 20 minut.

LINIA 20 pojedzie przez ul. Starowiślną i Grzegórzecką.

LINIA 24 pojedzie przez ul. Podwale i plac Wszystkich Świętych. Ze względu na przebieg zbliżony do linii 6 i 13 oraz ograniczoną przepustowość placu Wszystkich Świętych zostanie wprowadzona wakacyjna częstotliwość co 20 minut.

LINIA 52 pojedzie przez ul. Dietla, Grzegórzecką i al. Powstania Warszawskiego. Dla poprawy dojazdu z Os. Piastów do dworca zostanie uruchomiona linia 75. Ze względu na ograniczoną przepustowość określonych odcinków wprowadzona zostanie wakacyjna częstotliwość co 10 minut w dni powszednie i co 20 w dni wolne.

LINIA 70 wspomagająca linię 10 zostanie zlikwidowana ze względu na brak możliwości przejazdu przy dworcu.

LINIA 72 zostanie uruchomiona dla zastąpienia linii 2 na odcinku Salwator – Stary Kleparz. Będzie kursowała na trasie Salwator – Krowodrza Górka.

LINIA 75 zostanie uruchomiona dla poprawy dojazdu do dworca z kierunku Os. Piastów. Będzie kursowała na trasie Os. Piastów – Dworzec Towarowy.

 

LINIE AUTOBUSOWE:

LINIE 124, 152 i 424 pojadą przez ul. Lubomirskiego, Dworzec Główny Wschód, tunel Kalinowskiego, Politechnikę, Nowy Kleparz, Aleje Trzech Wieszczów i dalej po swoich trasach. Linie 152 i 192 będą miały wspólny przebieg od Parku Decjusza do Os. Na Lotnisku.

LINIA 502 pojedzie jak wyżej, ale zatrzyma się tylko na przystankach Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika, Nowy Kleparz, Plac Inwalidów, AGH, Cracovia, Cracovia Stadion.

LINIA 154 pojedzie do Dworca Głównego Zachód bez podjazdu do przystanku Dworzec Główny.

LINIA 304 pojedzie przez Aleje Trzech Wieszczów, Nowy Kleparz, Politechnikę do Dworca Głównego Zachód.

 

LINIE NOCNE:

Zlot nocnych linii tramwajowych zostanie przeniesiony pod Pocztę Główną i na przystanek Św. Gertrudy.

Zlot nocnych linii autobusowych zostanie przeniesiony na węzeł Starowiślna.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus