Remont i rozbudowa sceny Stolarnia. Powstaje nowe miejsce spotkań dla nowohucian

Scena Stolarnia (archiwum) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie tylko remont, ale i rozbudowa. Prace w budynku Stolarni przy Teatrze Ludowym trwają – po ich zakończeniu przestrzeń ma stać się przede wszystkim miejscem spotkań dla mieszkańców Nowej Huty.

Dwie teatralne sceny, pracownie, magazyny, sale edukacyjne, pokoje gościnne, strefa rekreacji. To lista nowości, które pojawią się po zakończeniu prac w siedzibie najmłodszej sceny Teatru Ludowego.

Wielka zmiana

– To nie tylko remont, ale także rozbudowa. Budynek dawnej Stolarni zmieni się zupełnie. Najmocniej w środku, bo projekt zakładał nową aranżację przestrzeni. Tak naprawdę z oryginalnego układu zostaną tylko stropy. Zmiana na zewnątrz to dobudowanie dodatkowego skrzydła z przeszkloną klatką schodową – mówi Jerzy Maciej Fedorowicz, wicedyrektor Teatru Ludowego.

Na parterze powstanie sala teatralna z widownią na 111 osób, a na pierwszym piętrze sala dla dzieci (150 osób), pomieszczenia biurowe i garderoby. Natomiast na drugim piętrze znajdzie się sala wielofunkcyjna dla 140 osób, gdzie będą odbywać się zajęcia edukacyjne, sportowe i rekreacyjne oraz warsztaty teatralne dla dzieci.

– Budynek ma pełnić przede wszystkim funkcję teatralną, uczyć teatru, dawać możliwość spotykania się z nim na różnych poziomach. Na ostatnim piętrze urządzimy pracownie i magazyny, tu przeniesiemy nasze archiwum, ponieważ w Teatrze Ludowym nie ma już na nie miejsca – wyjaśnia Fedorowicz.

Po zakończonych pracach Stolarnia ma stać się przede wszystkim miejscem spotkań dla mieszkańców Nowej Huty. Na zielonym terenie za budynkiem powstanie ogród i scena letnia, ma też działać też plenerowe kino.

– Nowe miejsce w Nowej Hucie ma być przestrzenią spotkań dla mieszkańców, sąsiadów, integrującą. Ludowy chce wyjść do ludzi właśnie w Stolarni. O tym, jaka będzie to przestrzeń i co będzie się w niej działo, zdecydują również nowohucianie – zaznacza wicedyrektor Teatru Ludowego.

Koszt remontu i rozbudowy obiektu to 24 mln zł. Otwarcie Stolarni jest planowane na koniec 2022 roku.

Najmłodsza scena „Ludowego”

Stolarnia powstała w 2004 roku i mieści się w budynku zaplecza, gdzie kiedyś znajdowała się teatralna stolarnia. Po jej likwidacji, puste wnętrze zaadaptowano na potrzeby niewielkiej sali teatralnej. Scena była wynajmowana do obsługi niedrogich imprez, np. szkolnych spektakli teatralnych, festiwali, imprez muzyczno - tanecznych, odczytów i kameralnych wystąpień.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus