Rozbito grupę narkotykową pseudokibiców z różnych klubów. Interesy jednoczą

fot. CBŚP

Krakowska prokuratura i policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która podejrzana jest o przemyt, przetwarzanie i rozprowadzanie narkotyków na terenie województwa małopolskiego i podkarpackiego.

W śledztwie występuje dziewięciu podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie. Podczas działań policjanci przejęli broń, tabletkarkę i narkotyki, w tym 3-CMC - bardzo silny narkotyk syntetyczny.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła działać od 2019 roku, wprowadzając na terenie województwa małopolskiego i podkarpackiego znaczne ilości narkotyków, przede wszystkim amfetaminę, tabletki ecstasy czy mefedron.

Pseudokibice trzech klubów

Trzon zorganizowanej grupy przestępczej stanowili pseudokibice trzech różnych klubów sportowych. Mimo różnych przynależności do grup pseudokibicowskich, podejrzani doskonale współdziałali w przestępczości narkotykowej.

Wszystko zaczęło się pod koniec czerwca, kiedy to policjanci CBŚP zatrzymali dwóch mężczyzn przemycających kokainę z Królestwa Niderlandów do Polski. Przejęto wówczas 0,5 kg kokainy i 0,6 kg bardzo silnego narkotyku syntetycznego (3-CMC). Wartość zabezpieczonych narkotyków oszacowano na ponad 187 tys. zł. Sąd tymczasowo aresztował obu podejrzanych.

Łupy

W minionym tygodniu krakowscy policjanci, wspierani przez CBŚP z Rzeszowa i Opola oraz małopolskich kontrterrorystów zatrzymali osiem osób, z czego siedmiu jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas akcji policjanci zabezpieczyli ponad 1,5 kg amfetaminy, marihuanę i haszysz. Do badań trafią także dwie jednostki broni wraz z amunicją. Policjanci przejęli również profesjonalną tabletkarkę służącą do produkcji tabletek ecstasy. Na jednej z przeszukiwanych posesji funkcjonariusze znaleźli również dwa skradzione motocykle i rower.

Nadzorujący śledztwo prokurator przedstawił siedmiu zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienie licznych przestępstw narkotykowych.

Za wprowadzanie do obrotu narkotyków grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności, natomiast za przetwarzanie i przemycanie narkotyków nawet do 15 lat więzienia.

Łącznie w śledztwie występuje dziewięciu podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, którzy obecnie przebywają w areszcie śledczym.