Samoregulująca się podpora powstała ze słupa tramwajowego

fot. Zarząd Zieleni Miejskiej

W ramach rewitalizacji placu Axentowicza w Kraków PL zmodernizowana została podpora pod jednym z największych drzew na skwerze. Mowa o perełkowcu japońskim, który znany jest również pod nazwą szupin chiński czy sofora japońska – poinformował ZZM.

Jak mówią urzędnicy Zarządu Zieleni Miejskiej, jeden z konarów drzewa, mierzącego blisko 25 m, już od bardzo dawna przechylał się w kierunku ścieżki. Wiele lat temu konary perełkowca wsparte zostały podporą, która z racji zwiększania się masy drzewa musiała zostać zastąpiona nowym zabezpieczeniem.

– Drzewo ze względu na wiek posiada głębokie wewnętrzne ubytki: istotna jest więc jego stabilizacja. Po wykonaniu badań oraz ekspertyzy zaprojektowana została specjalistyczna podpora. Jej kształt i sposób montażu to projekt innowacyjny w skali kraju. Precyzyjne obliczenia projektowe pozwoliły na stworzenie samoregulującego się układu – wykorzystano znoszące się siły podpory oraz napierających konarów – wyjaśniają pracownicy ZZM.

Standardowa podpora w kształcie litery A zbyt mocno ingerowałaby w przestrzeń placu zabierając część ścieżki spacerowej.

– Zdecydowaliśmy się więc na wykonanie nowatorskiej podpory, która wzmacnia drzewo w kilku miejscach a siły ciążenia zarówno instalacji jak i nachylającego się drzewa działając z przeciwnych stron znoszą się wzajemnie co zapewnia większą stabilność konstrukcji – mówi dyrektor ZZM Piotr Kempf.

Podpora wykonana została z materiałów z recyklingu – do jej stworzenia wykorzystano maszty stosowane w trakcjach tramwajowych. Całość prac wykonana została w ramach rewitalizacji placu Axentowicza.