Stanisław Mazur zrezygnował z kandydowania. Poparł Aleksandra Miszalskiego z KO

Dziś (środa) z kandydowania na prezydenta Krakowa zrezygnowało dwóch polityków: Jerzy Muzyk oraz Stanisław Mazur.

Jerzy Muzyk o swojej decyzji poinformował rano. Oficjalnie poparł swojego kolegę z magistratu, wiceprezydenta Andrzeja Kuliga. – Chcę państwa lojalnie poinformować, że od wielu miesięcy prowadziłem aktywne rozmowy w sprawie stworzenia szerokiej koalicji samorządowej, która przeciwstawiłaby się trendom, zmierzającym albo do prezydentury bardzo populistycznej, albo politycznej – stwierdził.

Stanisław Mazur wspólnie z KO

Po południu o swojej dalszej przyszłości politycznej mówił prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ostatni sondaż IBRiS, przygotowany na zlecenie Koalicji Obywatelskiej, dawał mu poparcie na poziomie ośmiu procent.

Stanisław Mazur mówił, że jeszcze dziś zostanie podpisane porozumienie jego środowiska (stowarzyszenia Lepszy Kraków) z posłem Aleksandrem Miszalskim oraz Koalicją Obywatelską. Podkreślił, że bez zintegrowania środowisk, które w sposób demokratyczny i odpowiedzialny myślą o mieście, druga tura byłaby bardzo niepewna.

Nie powiedział tego wprost, ale można wywnioskować, że mówił o ewentualnym pojedynku Łukasza Gibały oraz kandydata Prawa i Sprawiedliwości Łukasza Kmity. Rządy tego pierwszego określił jako skrajnie populistyczne.

Zestaw kluczowych projektów

– Kierując się poczuciem odpowiedzialności za to, aby takie scenariusze się nie zrealizowały, podjęliśmy rozmowy, których konkluzją jest zawiązanie koalicji – podkreślił Mazur. – To porozumienie zawiera pewien zestaw kluczowych dla nas projektów, które chcielibyśmy wspólnie realizować – zaznaczył.

– Motywacje po obu stronach są zrozumiałe i podzielamy zdanie pana rektora, że nie można dopuścić do sytuacji, że w Krakowie rządziłby PiS albo populizm. Bardzo mocno walczymy o drugą turę i te różnice nie są wielkie, w związku z tym nie można tego lekceważyć – komentował kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Aleksander Miszalski.

– Jeśli dziś podpiszemy porozumienie, to wycofuję swoją kandydaturę i moje środowisko będzie tworzyło wspólny blok. Będziemy zabiegać o to, aby pan Aleksander Miszalski był prezydentem tego miasta – zadeklarował Stanisław Mazur.