Strefa ograniczonego ruchu pod Wawelem. Od poniedziałku zakaz wjazdu

Stan sprzed wprowadzenia zmian fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zgodnie z zapowiedziami miasta, od poniedziałku 15 lutego w rejonie Wawelu ma zacząć obowiązywać strefa ograniczonego ruchu.

Zmiany mają objąć ul. św. Idziego, od skrzyżowania z Bernardyńską, Stradomską i św. Gertrudy oraz ul. Podzamcze – do skrzyżowania z ul. Straszewskiego.

– Kończymy trwający od ponad tygodnia proces wprowadzania zmian w organizacji ruchu pod Wawelem. Wdrażamy projekt przygotowany przez ZTP i MIR, który ma uspokoić ruch w rejonie Zamku Królewskiego. Od poniedziałku ul. św. Idziego i Podzamcze będą włączone do strefy ograniczonego ruchu. To ważna informacja dla wszystkich tych, którzy do tej pory byli uprawnieni do przejazdu w tym miejscu. Większość osób, które do tej pory korzystały z tego połączenia, teraz nie będzie mogła już z niego skorzystać – zapowiada Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

– Cała ta strefa będzie strefą dla pieszych, czyli strefą zamieszkania – zapowiadał niedawno Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego. Jak tłumaczy, ma to poprawić bezpieczeństwo, a z drugiej strony umożliwi poruszanie się pieszym całą szerokością jezdni. Zniknęły już łańcuchy oddzielające dotychczas jezdnię od chodnika.

Zasady wjazdu samochodem na ten odcinek będą takie same jak w innych częściach Starego Miasta objętych strefą ograniczonego ruchu, np. na ulicach Basztowej, Dunajewskiego i Podwale. Będą tam mogli wjechać:

  • mieszkańcy z abonamentem postojowym typu K do sektora A1, A2, A4
  • w godzinach 20-9 i 13-14 wyłącznie dla i na czas wykonywania czynności ładunkowych oraz obsługi technicznej
  • rowery, dorożki konne, korpus konsularny, korpus dyplomatyczny, komunikacja miejska, taksówki, poczta
  • służby specjalne, służby miejskie, oznakowana pomoc medyczna
  • dojeżdżający na teren posesji, garażu lub wykupionego miejsca zastrzeżonego na ul. Podzamcze, ul. św. Idziego i Zamku Królewskiego na Wawelu
  • dojeżdżający do posesji ul. Grodzka 64
  • zaopatrzenie posesji na ul. św. Gertrudy 26-29
  • z zezwoleniem Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto

Aktualności

Pokaż więcej