Tak powstają nowe tramwaje dla Krakowa [ZDJĘCIA]

fot. MPK Kraków
W zakładzie firmy Stadler Polska w Siedlcach trwają prace nad zabudową gotowych stalowych członów tramwajów. Pojazdy w przyszłym roku wyjadą na krakowskie torowiska.

Na zaawansowanym etapie są prace przy pierwszym z 50 nowych tramwajów dla Krakowa. W polakierowanych pudłach kolejnych wagonów są obecnie montowane szyby, podłoga oraz inne elementy wyposażenia wnętrza. Zakupione zostały także podzespoły potrzebne do budowy pojazdów – informuje Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK.

Pierwszy tramwaj zostanie dostarczony do Krakowa w styczniu 2020 roku. Kontrakt obejmuje dostawę 50 nowych niskopodłogowych tramwajów o długości 33,4 metra.

Bogate wnętrze

Pojazdy zostaną wyposażone w klimatyzację, monitoring, oświetlenie ledowe wnętrza oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic wyświetlających trasę przejazdu.

– Oprócz tego, w każdym z tramwajów zostanie zamontowana specjalna platforma, która ułatwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach. W środku znajdą się także automaty biletowe, w których pasażerowie za bilet zapłacą nie tylko monetami, ale także kartą płatniczą. Z myślą o użytkownikach smartfonów w pojeździe do dyspozycji będą porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych – wymienia Gancarczyk.

Jazda bez pantografu

Dwa tramwaje z dostawy będą jako pierwsze w Krakowie wyposażone w system pozwalający na jazdę z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej na odcinku ok. 3 km. Pozostałe wagony będą miały instalację umożliwiającą zamontowanie tego systemu  w przyszłości.

comments powered by Disqus