Tanecznym krokiem uczczą pierwsze, częściowo wolne wybory w Polsce

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski
4 czerwca, spod pomnika Adama Mickiewicza na skwer Andrzeja Wajdy przejdzie „Polonez Wolności”. W ten sposób Kraków uczci Dzień Wolności i Praw Obywatelskich w 35. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce.

Początek wydarzenia planowany jest na godzinę 19.45 na Rynku Głównym pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Organizatorzy zapraszają do wspólnego wysłuchania hejnału z wieży Mariackiej, a tuż potem „Hejnał Wolności” na trąbce zagra Antoni „Ziut” Gralak, polski trębacz jazzowy.

O godzinie 20.10 korowód taneczny prowadzony przez Balet Cracovia Danza przy akompaniamencie orkiestry wojskowej przejdzie krokiem poloneza na skwer Andrzeja Wajdy, by tam wysłuchać „Poloneza” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”.

Na skwerze Wajdy zostanie podświetlone Drzewo Wolności, będą zbierane do urny symboliczne karty z nadrukiem „Dziękujemy za wolność”. Będzie też można zobaczyć wystawę rzeźb „Żywioły” autorstwa Alka Janickiego, artysty intermedialnego, scenografa i performera.

Rok 1989 zmienił nasze życie. Naszą ideą jest nie tylko podziękowanie tym, którym zawdzięczamy wolność, ale też podkreślenie znaczenia tej daty w historii Polski oraz uświadomienie znaczenia wolnych wyborów tym, którzy tych wydarzeń nie pamiętają i nie rozumieją – mówi Alek Janicki.

Na zakończenie wydarzenia, o godz. 21.00, organizatorzy zapraszają do obejrzenia pokazu multimedialnego o wydarzeniach z 4 czerwca i wydarzeń historycznych związanych z tą datą.

Wydarzenie objął patronatem prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, który weźmie udział w uroczystościach na skwerze Wajdy.

Podczas obchodów będą zbierane podpisy pod inicjatywą ustanowienia 4 czerwca świętem państwowym.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto