Targi Nówka Sztuka. Dwudniowe święto miłośników malarstwa, rzeźby, fotografii i designu

Targi Nówka Sztuka fot. Maria Kantor/LoveKraków.pl

W weekend 4-5 listopada odbędą się targi artystów i designerów „Nówka Sztuka”. Uczestnicy będą mogli nie tylko zobaczyć i kupić dzieła twórców, ale także wziąć udział w warsztatach, pokazach i panelach dyskusyjnych.

To już szósta edycja wydarzenia skierowanego do twórców, kolekcjonerów, poszukiwaczy talentów oraz miłośników młodej polskiej sztuki i designu. Tegoroczną odsłonę targów organizowanych przez Fundację Nówka Sztuka wyróżnia większa różnorodność prezentowanych prac.

– W tym roku poszerzyliśmy wydarzenie o sekcję rzemieślników oraz sekcję grafiki warsztatowej. Dla łowców zaproszone galerie przygotowały specjalnie dobraną kolekcję malarstwa. W trakcie spaceru po sześciu galeriach krakowskich będzie można odwiedzić m.in. wystawę kultowego duetu Studio2 – Darka Vasiny oraz Beti Kotnowskiej w Pałacu Potockich – zapowiada Alicja Panasiewicz, organizatorka wydarzenia i prezeska Fundacji Nówki Sztuki.

Sztuka i design w najlepszym wydaniu

W tegorocznych targach weźmie udział ponad 70 artystów wybranych przez jury. Najciekawszy twórca otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł z przeznaczeniem na rozwój kariery artystycznej. Wydarzenie odbędzie się w weekend, 4 i 5 listopada, w Pałacu Sztuki przy placu Szczepańskim 4.

W zabytkowym budynku zagoszczą nie tylko prace malarskie, grafiki, kolaże, fotografie, nowoczesny design, ale także dzieła rzemieślników. Odbędą się również pokazy sztuki tatuowania oraz warsztaty kaligrafii i kolażu. Części wystawienniczej towarzyszyć będą także wykłady, panele dyskusyjne i konsultacje z przedstawicielami środowiska twórczego.

Na wydarzenia towarzyszące organizatorzy zapraszają do Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Celem podejmowanych inicjatyw jest wsparcie młodych artystów na początku ich kariery oraz budowanie świadomości i kształtowanie gustów odbiorców sztuki.

Targi artystów i designerów „Nówka Sztuka” odbędą również online – od 4 do 30 listopada.

Wydarzenie jest częścią festiwalu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” organizowanego przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, w tym roku po raz pierwszy w ścisłej współpracy z KBF. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony imprezy jest „Sprawczość”.