Ukraińska sztuka na deskach krakowskich teatrów

Teatr Groteska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rozpoczął się IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód”. W dniach 29 sierpnia – 4 września krakowska publiczność będzie mogła zobaczyć spektakle przybliżające kulturę i sztukę naszych wschodnich sąsiadów.

Podczas tegorocznej edycji zaprezentuje się 15 teatrów z Ukrainy (w tym z Mariupola, Siewierodonecka, Sum, Charkowa, Winnyci, Połtawy), Polski oraz Węgier. Prezentowane sztuki teatralne będą nawiązywać do hasła „Zdejmując maski”, które niesie ze sobą ważne przesłanie.

– Chcemy pokazać publiczności ten kraj jako naród, który od setek lat walczy o swoją wolność, tożsamość i tradycję. W tym znaczeniu motto festiwalu zyskuje zupełnie nowy wymiar – zapowiadają organizatorzy, Fundacja Widowisk Masowych oraz Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie.

Po spektaklach na publiczność czekać będą dyskusje z artystami. W ramach wydarzenia, odbędzie się także zbiórka pieniędzy na zakup dwóch helikopterów medycznych, które zostaną przekazane dla ukraińskich wojskowych.

Co zobaczymy na deskach krakowskich teatrów?

Festiwal Teatru Ukraińskiego zainauguruje „Huculski rok” Kołomyjskiego Obwodowego Teatru Dramatycznego im. Iwana Ozarkiewicza. Spektakl rozpocznie się dziś o godz. 19:00 w krakowskiej Grotesce, natomiast o 18:00 nastąpi uroczyste otwarcie festiwalu.

Dzień później, 30 sierpnia, na scenie Teatru Groteska zaprezentuje się Winnicki Obwodowy Ukraiński Akademicki Teatr Muzyczny i Dramatyczny im M.K. Sadowskiego ze sztuką „Niebo dla ciebie skłonie”. W Teatrze KTO zagra natomiast Sumski Narodowy Akademicki Teatr Dramatu i Komedii Muzycznej. Publiczność będzie mogła zobaczyć przedstawienie pt. „Płuca”.

W środę, 31 sierpnia, Teatr „Аrt Galaktika” pokaże spektakl „Otwetka” (scena Teatru Zależnego). Z kolei Doniecki Akademicki Obwodowy Teatr Dramatyczny wystąpi ze sztuką „Krzyk Nacji” (Teatr KTO). Jako ostatni w tym dniu zaprezentuje się Teatr OKO i Stowarzyszenie ON/OFF, a publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl „Przez skórę” (Teatr Groteska).

1 września na scenie Teatru Niezależnego wystąpi węgierska grupa „GRAJ” z przedstawieniem „Wojna”. Natomiast sztukę „Kto ja?” w Grotesce zaprezentuje Ługański Obwodowy Ukraiński Teatr Muzyczny i Dramatyczny. Czwarty dzień festiwalu zakończy „Wyliczanka” w wykonaniu Chmielnickiego Obwodowego Akademickiego Teatru Muzycznego i Dramatycznego im. M. Staryckiego.

W piątek na uczestników czekają nie tylko dwa kolejne przedstawienia w wykonaniu ukraińskich teatrów („Lepiej bym urodziła się kotką” i „Chlebny pokój”), ale także dyskusja na temat ukraińskiej dramaturgii w polskich teatrach.

3 września na scenie SCKM Teatr DIY z Charkowa zaprezentuje „Hiszpański wstyd”. Z kolei w Grotesce wystąpi akademicki teatr miniatur „I ludzie, i lalki” ze spektaklem „W gościa Słoneczka”.

Festiwal zwieńczy piknik teatralny w kawiarnio-księgarni NIĆ. W tym samym miejscu odbędzie się także koncert zespołu „Inna cisza” oraz koncert-perfomance zespołu Karbido i Jurija Andruchowycz. Szczegółowy program festiwalu dostępny TUTAJ.