W styczniu ruszy rozbiórka ruchomych schodów przy dworcu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Słynne już (nie)ruchome schody przy dworcu autobusowym zostaną wymienione na nowe. Powstanie też zadaszenie zapobiegające korozji. Rozbiórka zniszczonego sprzętu ruszy w styczniu.

Ruchome schody przy Małopolskim Dworcu Autobusowym niezbyt długo służyły krakowianom oraz turystom. Zostały uruchomione w 2005 roku, lecz ze względu na brak zadaszenia bardzo często ulegały awariom. Na dobre stanęły blisko pięć lat temu.

Nowe schody coraz bliżej

Pierwsze prace rozbiórkowe ruszą w styczniu, a zajmie się nimi firma OTIS działająca na zlecenie wykonawcy całego zadania. Ta sama spółka odpowie za projekt nowych schodów, a także zamontuje je na miejscu.

– Wykonanie indywidualnego projektu schodów ruchomych jest konieczne, ponieważ muszą pasować do tego konkretnego miejsca. W tym wypadku, to dworzec MDA w Krakowie. W ostatnich tygodniach wykonawca całego zadania prowadził dialog techniczny z producentem schodów. Zostały też wykonane precyzyjne pomiary miejsca zamontowania nowych schodów ruchomych. Dodatkowym elementem, jaki muszą wziąć pod uwagę projektanci schodów jest ich zadaszenie, między innymi dlatego nie można po prostu skopiować istniejącego – informują urzędnicy.

Równolegle zostały opracowane założenia techniczne dla zadaszenia, dzięki czemu można projektować oraz produkować ruchome schody. Zlecenie i pierwsza transza zapłaty zostały wysłane do firmy OTIS.

Nowe schody przyjadą do Krakowa późną wiosną przyszłego roku. Wraz z ich montażem wykonawca całego zadania przystąpi do budowy zadaszenia. Latem mieszkańcy miasta i turyści będą mogli korzystać z nowego sprzętu.

Obecnie schody są wyłączone z eksploatacji, zamknięte i zagrodzone. Nie są też odśnieżane. – Po ostatnich intensywnych opadach śniegu oraz możliwymi ponownymi opadami tej zimy, apelujemy o niewykorzystywanie pochyłości schodów jako swego rodzaju górki saneczkowej. Może się to skończyć na przykład urazem, za co nie możemy brać odpowiedzialności – przestrzegają urzędnicy.

Aktualności

Pokaż więcej