Wielki finał WOŚP w Krakowie. Koncerty, aukcje i "światełko do nieba"

Tak w 2018 roku wyglądał wielki finał WOŚP w Krakowie fot. Paulina Kozieł/LoveKraków.pl

Przed nami – bo już 13 stycznia – 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem odbędzie się pod hasłem „Gramy dla dzieci małych i bez focha” na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Orkiestra zagra również w Krakowie – w programie koncerty, aukcje czy VII Bieg Wielkich Serc. Główny sztab będzie się mieścił w budynku dawnego hotelu Cracovia.

Jak co roku – będzie się działo. Tym razem w Krakowie kwestować będzie ok. 1500 wolontariuszy. Każdy musi mieć przy sobie identyfikator, na którym widnieje imię, nazwisko i zdjęcie oraz zaplombowaną puszkę. Co ciekawe, najmłodszy z nich ma zaledwie dwa miesiące, a najstarszy – 81 lat.

– Jak co roku mamy nowe, ale i dobrze sprawdzone pomysły na zbieranie datków – przyznaje Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta miasta. – Zbiórki ponownie będą wspierały golden retrievery, które zobaczymy na ulicach wraz z wolontariuszami.

Sztab w „Cracovii” i symboliczne „światełko”

Centrum wydarzeń będzie Rynek Główny, na którym przez cały dzień będzie można uczestniczyć w nauce pierwszej pomocy, zaopatrzyć się w orkiestrowym sklepiku, oddać krew czy zapisać się do rejestru dawców szpiku. Za symboliczny datek do puszki będzie można się również przejechać zabytkowym samochodem.

O godzinie 16.10 rozpocznie się koncert, podczas którego wystąpią m.in. Kraków Street Band czy Wiewiórka na Drzewie. Na finał wystąpi Abradab, współzałożyciel zespołu Kaliber 44.

O 20.00 będzie miało miejsce tradycyjne Światełko do Nieba. – Nie będzie pokazu fajerwerków. Na „Światełko” złożą się koncert i show z czerwonymi serduszkami oraz wielki pokaz świetlny – mówi Michał Zalewski z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Tym razem główny sztab WOŚP nie będzie mieścił się w Sukiennicach, a w budynku dawnego hotelu Cracovia – oddziale Muzeum Narodowego.

– Decyzję podjęliśmy ze względu na to, że w Sukiennicach trwa konserwacja eksponatów z kolekcji Czartoryskich – informuje Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora MNK.

„Pomaganie jest dziecinnie proste”

Jak będzie jeszcze można wesprzeć WOŚP? O 11.00 na parkingu przy M1 rozpocznie się Motoorkiestra – przygotujcie się na „ostrą jazdę w środku zimy”. Godzinę później z okolic Galerii Kazimierz wystartuje VII Bieg Wielkich Serc. Trasa 5-kilometrowego biegu będzie wiodła przez bulwar Kurlandzki, okolice mostu Grunwaldzkiego i bulwar Czerwieński.

–  Nowością jest inicjatywa krakowskich przewodników, którzy przygotowali wycieczki, spotykają się nie tylko z zainteresowaniem przyjezdnych, ale i krakusów – przyznaje Iga Reczek z krakowskiego sztabu WOŚP przy Gazecie Krakowskiej.

Razem z WOŚP po raz kolejny zagrają również krakowscy Adwentyści Dnia Siódmego. Dzień przed finałem, w sobotę 12 stycznia o 17.00 przy ul. Lubelskiej 25 rozpocznie się charytatywny koncert. Gośćmi specjalnymi będą artyści z Łodzi: Mirosław Karauda, Tomasz Karauda oraz Łukasz Karauda. Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa – nasi wokaliści to ojciec i synowie. Koncert poprowadzi Daniel Cichy. Wstęp wolny, ale  w trakcie koncertu zostanie przeprowadzona zbiórka.

Szczegółowe informacje na temat wycieczek i pozostałych wydarzeń można znaleźć na stronie finału WOŚP w Krakowie: www.orkiestra.gk.pl.

Aukcje, aukcje

WOŚP to również aukcje. W tym roku można wylicytować udział w warsztatach balfolku, zdjęcie z WOŚPową dedykacją kompozytora muzyki m.in. do filmów Marvela Briana Tylera, lampę z tykwy, rakietę Agnieszki Radwańskiej czy obraz Andrzeja Mleczki. Oprócz tego można wylicytować sesję w pierwszym polskim symulatorze tramwaju. Na liście aukcji jest również dwudniowy wynajem Maserati Ghibli z pełnym bakiem paliwa.

Jest też coś dla miłośników Lego. Na jednej z aukcji znajdzie się niedostępny w sprzedaży akcent klocków – stacja Wavelo (w komplecie stacja, 3 rowery, serwisant i samochód serwisu).

Na aukcję trafi również niewielkich rozmiarów szopka krakowska. – Pod koniec listopada krakowskie szopkarstwo oficjalnie trafiło na listę UNESCO. To pierwszy wpis z Polski, więc tego akcentu nie mogło zabraknąć. Szopkę autorstwa Marzeny Krawczyk na aukcje wystawi prezydent Jacek Majchrowski – mówi Monika Chylaszek.

W tym roku orkiestrę wspierają również znani i lubiani artyści, m.in. Tomasz Schimscheiner, Anna Dymna czy Mateusz Janicki.

W tym roku zbiórka WOŚP będzie przeznaczona na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności – takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś prawie 50 takich szpitali.

comments powered by Disqus