Zmiany na ul. Starowolskiej. Zmieszczą się autobusy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

ZDMK przygotowuje się do przebudowy ulicy Starowolskiej. Teraz przygotowywany jest projekt, który – zgodnie z wynikami wcześniejszych konsultacji – zakłada wiele zmian w porównaniu z obecnym wyglądem ulicy.

O sprawie informowaliśmy we wrześniu minionego roku, kiedy okazało się, że w przetargu na wybór projektanta przebudowy nikt się nie zgłosił i Zarząd Dróg Miasta Krakowa ponownie rozpisał postępowanie. Ostatecznie udało się wybrać firmę projektową i prace nad przygotowaniem dokumentacji trwają. ZDMK ma zarezerwowane środki na ten cel i – zgodnie z zapisami budżetu – chce w tym roku uzyskać ostateczną decyzję ZRID.

Projekt dostępny

We wtorek na stronie Zarządu Transportu Publicznego zostały opublikowane mapy z proponowanymi rozwiązaniami, w ramach audytu rowerowego. Dla osób, które śledziły wcześniejsze konsultacje w tej sprawie, przeprowadzone na etapie przygotowywania koncepcji przebudowy, kierunek zmian nie będzie zaskoczeniem. Ulica Starowolska ma zostać poszerzona, zyska jednostronny chodnik po stronie nieparzystych numerów i pobocze po stronie przeciwnej.

Jedną z dużych zmian będzie dostosowanie ulicy do tego, by w przyszłości mogły nią kursować autobusy. Wpływa to nie tylko na samą szerokość jezdni czy poszerzenia na łukach. Niedaleko skrzyżowania z ul. Poniedziałkowy Dół zaprojektowana została para przystanków.

Nowe skrzyżowania

Projekt zakłada też zmiany na skrzyżowaniach. Największą z nich będzie przebudowa fragmentu ul. Leśnej i 28 lipca 1943. Skrzyżowanie to będzie miało formę litery „T”, a nie ronda. Przystanek autobusowy w stronę ul. Królowej Jadwigi zostanie nieco odsunięty od tarczy skrzyżowania. Cały obszar jezdni na styku tych trzech ulic będzie miał wyniesioną nawierzchnię.

Podobnie będzie na skrzyżowaniu z ul. Poniedziałkowy Dół i w miejscu, w którym rozpoczyna się szlak rowerowy wokół Lasu Wolskiego. Na wyniesionych fragmentach jezdni przewidziane są przejścia dla pieszych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec