Znów poleje się dużo farby. Drogowe porządki na ul. Teligi i Ćwiklińskiej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W najbliższym czasie kolejny ważny ciąg komunikacyjny czekają zmiany w organizacji ruchu. Tym razem chodzi o ulice Teligi i Ćwiklińskiej w dzielnicy Bieżanów-Prokocim.

Od skrzyżowania z ul. Wielicką, po prawej stronie, poprowadzony będzie ciąg pieszo-rowerowy. Zaraz za skrzyżowaniem zmieniony zostanie układ pasów – do jazdy na wprost będzie służył tylko jeden, wewnętrzny natomiast poprowadzi w lewo, w ul. Ściegiennego. Dzięki tej zmianie oraz dzięki powiększeniu wysepki piesi będą przechodzić przez jeden, a nie dwa pasy.

Jednym z głównych celów wprowadzenia zmian jest poprawa bezpieczeństwa – a przejścia bez sygnalizacji przez dwa pasy prowadzące w tym samym kierunku stwarzają duże zagrożenie dla przechodzących przez nie osób.

Znany schemat

Na dalszym odcinku zmiany w organizacji ruchu będą przypominać te, które znamy już z wielu ulic w mieście, np. Marii Dąbrowskiej, Andersa, Wybickiego czy Dietla. Na większości odcinków ruch odbywać się będzie jednym pasem, a drugi będzie przeznaczony na miejsca parkingowe lub pasy do skrętów.

Tym razem zmiany będą mniejszym zaskoczeniem niż w przypadku poprzednich lokalizacji, ponieważ i tak nieformalnie na prawym pasie kierowcy parkowali swoje samochody. – Nowa organizacja ruchu uporządkuje i sformalizuje parkowanie na tym odcinku – czytamy w komunikacie miasta. Zmiany mają wejść w życie do końca listopada.

Nowe miejsca parkingowe

Co zrozumiałe, nie będzie można parkować w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych, ale za to pojawi się kilka dłuższych odcinków, na których wcześniej kierowcy nie zostawiali swoich samochodów, a teraz będzie to możliwe. Na jezdni w stronę Bieżanowa będzie to odcinek od ul. Wallenroda do przystanku autobusowego „Teligi” oraz krótszy fragment w rejonie Biedronki. Z kolei na jezdni w stronę centrum miasta będzie można zaparkować pomiędzy ulicami Telimeny i Jerzmanowskiego. Ostateczny bilans ma przynieść zwiększenie liczby miejsc parkingowych. Nowe oznakowanie zaczęło się już pojawiać:

Wiele mniejszych zmian

W części miejsc poszerzenie przejść o przejazdy rowerowe będzie wymagało dobudowania fragmentów nawierzchni w miejscu trawnika. Są też miejsca, w których słupki uniemożliwią nielegalne parkowanie w pobliżu przejść dla pieszych – np. w pobliżu przychodni. Rząd słupków uniemożliwi też parkowanie nieco dalej, pomiędzy przejściem dla pieszych a przystankiem autobusowym „Ćwiklińskiej”.

Na wylotach wszystkich dróg poprzecznych uzupełnione zostanie oznakowanie – np. o linie zatrzymania lub linie rozdzielające pasy ruchu.

Na rondzie łączącym ulice Ćwiklińskiej, Aleksandry i Telimeny układ zostanie zmieniony w taki sposób, by wszystkie wyloty ronda miały szerokość jednego pasa. Dzięki temu wyznaczony będzie pas do parkowania.

– Bezpieczne przejścia, więcej miejsc parkingowych. W maksymalny sposób wykorzystaliśmy dostępną infrastrukturę – mówi Sebastian Kowal w imieniu Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK. – Te zmiany podniosą bezpieczeństwo na osiedlu podzielonym długą i szeroką ulicą, po której obydwu stronach znajdują się sklepy, budynki usługowe i szkoły – tłumaczy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim