Alternatywa dla Kobierzyńskiej wciąż daleko

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W marcu tego roku Zarząd Inwestycji Miejskich miał mieć gotową decyzję ZRID dla budowy ul. 8 Pułku Ułanów na Ruczaju, która ma połączyć Kapelankę z ul. Zawiłą. Dokument powstanie z opóźnieniem, a zadanie – przynajmniej na razie – nie ma zapewnionego finansowania.

W ramach inwestycji ma powstać droga o długości 2,7 kilometra, po jednym pasie ruchu w każdą ze stron, z chodnikami i drogą dla rowerów. Ma ona tworzyć wygodne połączenie z osiedlem Kliny i nową zabudową w rejonie Lasu Borkowskiego, a także łączyć się z budowaną obecnie Trasą Łagiewnicką.

Projekt w tym roku

W styczniu 2019 roku rozpoczęły się prace przy przygotowaniu projektu i całej potrzebnej dokumentacji, w tym decyzji ZRID, która powinna być gotowa do marca 2020. Dokumentu jeszcze nie ma. – Głównym powodem wpływającym na termin realizacji była wydłużona procedura opiniowania projektu budowlanego, w tym uzyskanie opinii rad dzielnic oraz warunków technicznych na przebudowę kolidującego uzbrojenia – tłumaczy Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich.

W międzyczasie ZIM zdecydował o podziale prac projektowych na cztery odcinki, na które projektant będzie składał osobne wnioski o wydanie zezwolenia:

I – 350 m od skrzyżowania z ul. Zawiłą, wraz z rondem na połączeniu z ul. Żywiecką
II – 1200 m do ronda na połączeniu z ulicami Podhalańską i Magnolii
III – 250 m do połączenia z Trasą Łagiewnicką
IV – 600 m od skrzyżowania z ul. Ruczaj do skrzyżowania z ulicami Brożka, Kapelanka, Grota-Roweckiego.

Urzędnicy zakładają, że na przełomie grudnia i listopada uda się zakończyć opracowywanie dokumentacji i wszcząć postępowania o wydanie decyzji ZRID dla wszystkich odcinków. Najbardziej zaawansowany jest odcinek III, później IV. Tu dokumenty zostaną złożone wcześniej.

To, jak szybko uda się uzyskać zezwolenia, będzie zależało od przebiegu postępowania – np. od tego, czy będzie trzeba uzupełniać lub poprawiać złożone dokumenty. Według informacji przekazywanych radnym podczas niedawnej komisji budżetowej, ZIM optymistycznie zakłada, że dla odcinków III i IV zgoda zostanie wydana jeszcze w tym roku.

Na tym etapie nie ma jednak gwarancji co do tego, kiedy uda się rozpocząć prace i jak długo one potrwają. Na razie ZIM ma zapisane na ten cel półtora miliona złotych na bieżący rok i dopiero będzie wnioskował o wpisanie realizacji do kolejnego budżetu i prognozy finansowej.

Dodatkowa droga

Po konsultacjach z mieszkańcami zdecydowano o tym, że oprócz samej ul. 8 Pułku Ułanów powstanie dodatkowa droga, o długości ok. 420 m. Będzie ona przebiegać od skrzyżowania ul. Żywieckiej i Szczerbińskiego do planowanego skrzyżowania z ul. 8 Pułku Ułanów na wysokości ul. Torfowej. Ma stanowić uzupełnienie układu komunikacyjnego, według założeń planu miejscowego, i stanowić alternatywę dla zamkniętej ul. Szczerbińskiego.

ZIM uspokaja, że opracowanie projektu tej nowej drogi zostanie zlecone w osobnym przetargu i nie będzie miało wpływu na terminy dotyczące samej ul. 8 Pułku Ułanów. Na projekt miasto zamierza przeznaczyć 320 tys. zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Swoszowice