Bale, koncerty, spektakle. Podpowiadamy, jak spędzić Sylwestra w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W tym roku po raz kolejny zabraknie zabawy sylwestrowej na Rynku Głównym. Warto jednak zapoznać się z propozycjami, które przygotowały dla mieszkańców Krakowa i turystów instytucje kultury. Jak spędzić ostatni dzień 2022 roku? Podpowiadamy!

Sylwestrowy bal w NCK

Na wspólne pożegnanie mijającego roku zaprasza Nowohuckie Centrum Kultury. 31 grudnia o godz. 20:00 odbędzie się bal sylwestrowy, w trakcie którego nie zabraknie konkursów z nagrodami i niespodzianek.

Podczas balu jedna z par wylosuje „Kolację dla dwojga” w renomowanej, krakowskiej restauracji. O muzykę na żywo zadba zespół „Blue Transfer”, a o menu Jurek-Catering. Szczegółowe informacje dostępne TUTAJ.

Bal w Operze

Zgodnie z tradycją w Operze Krakowskiej odbędzie się sylwestrowy koncert „Bal w Operze”. Tytuł wydarzenia odnosi się nie tylko do atmosfery, która zapanuje w gmachu przy ul. Lubicz 48, ale także do tradycji popularnych niegdyś balów maskowych.

– Motyw maski czy przebrania często również gości w librettach popularnych oper i operetek, dlatego aby stworzyć nastrój szampańskiej zabawy, obowiązkowym elementem ubioru każdego z gości stanie się maska karnawałowa – informuje Opera Krakowska, prosząc uczestników o przyniesienie kupionych lub własnoręcznie wykonanych masek.

W przypadku braku tego elementu przebrania, widzowie będą zobowiązani do zakupienia masek przygotowanych przez operę. Start o godz. 18:00 i 21:30.

Koncerty w Filharmonii Krakowskiej

Sylwestrową ofertę dla melomanów przygotowała także Filharmonia Krakowska. W ostatnią sobotę grudnia odbędą się dwa koncerty, podczas których wystąpią znakomici śpiewacy: Joanna Freszel (sopran), Łukasz Motkowicz (baryton), Karol Kozłowski (tenor). Wykonawcom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali.

W programie m.in. utwory Johanna Straussa, Gioacchino Rossiniego czy Agustína Lary. Pierwszy sylwestrowy koncert zaplanowano na godz. 17:00, drugi zaś na 21:30.

Filmowy wieczór

W ostatni wieczór 2022 roku kino Kika zaprasza na sylwestrowy pokaz przedpremierowy. Na ekranie „Niebezpieczni dżentelmeni” w reżyserii Macieja Kawalskiego z doborową obsadą aktorską. W filmie występują Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski. Start o godz. 19:00.

Na przedpremierowy pokaz specjalny zaprasza także kino Agrafka. O godz. 19:30 zostanie zaprezentowany nagrodzony Złotą Palmą oraz czterema statuetkami Europejskich Nagród Filmowych film „W trójkącie” w reżyserii Rubena Östlunda.

Sylwestrowy wieczór filmowy będzie można także spędzić w kinie Kijów. O godz. 21:30 na ekranie „Niebezpieczni dżentelmeni” w reżyserii Macieja Kawalskiego. Z kolei 30 minut po północy rozpocznie się pokaz filmu „Gra fortuny”, który wyreżyserował Guy Ritchie.

Sylwester w teatrze

Sporo propozycji na sylwestrowy wieczór przygotowały krakowskie teatry. O godz. 19:00 na Dużej Scenie Teatru Słowackiego zaprezentowany zostanie spektakl, który okazał się prawdziwym hitem. „1989” to rapowany musical o upadku komunizmu. Przedstawienie realizowane jest w koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.

Stary Teatr zaprasza na spektakl „Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej”. To wielowątkowe przedstawienie badające społeczne emocje, zwyczaje, dążenia i aspiracje, których kształt zależy od umiejętności trafnego rozpoznania zastanej sytuacji społecznej i politycznej. Start o godz. 18:00 na Scenie Kameralnej.

„Słownik Ptaszków Polskich” to propozycja Teatru Bagatela. 31 grudnia na Dużej Scenie odbędą się dwa sylwestrowe pokazy (godz. 18:00 i 21:30).

– Ćwierkają, świergolą, gruchają, klekocą, pohukują… ptaszki polskie mówią różnymi językami, a najwięcej słychać ich na… terapii grupowej u psychologa. Właśnie tu mieszają się rozmaite historie, biografie i punkty widzenia, retoryczność miesza się z patosem, anglicyzmy z makaronizmami, życie z telewizją, a wszystko jest elementem wyrafinowanej gry z ojczystą polszczyzną – czytamy w opisie spektaklu.

Teatr Ludowy zaprasza na przedstawienie „Wstyd”, które stanowi wnikliwą i gorzką diagnozę naszego społeczeństwa. Spektakl zostanie zaprezentowany o godz. 19:00 i 21:00 na Dużej Scenie. Z kolei na Scenie Pod Ratuszem widzowie będą mogli zobaczyć inteligentną komedię budzącą refleksje „Via-gra”. Pokazy o godz. 19:00 i 21:30.

Jak co roku, na dwa spektakle sylwestrowe zaprasza także Teatr Variete. Rewia „VARIETE’s Great Revue” to dobra propozycja, by pożegnać 2022 rok. Na scenie zabrzmią światowe hity Madonny, Lady Gagi, Rihanny i Michaela Bublé oraz autorskie kompozycje Mariusza Obijalskiego. W roli głównej: Maria Tyszkiewicz i Hubert Waljewski. Spektakle odbędą się o godz. 17:30 i 20:30.

31 grudnia mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli wybrać się również na przedstawienie z toastem noworocznym do Teatru KTO. O godz. 19:00 przy ul. Zamoyskiego 50 zaprezentowany zostanie spektakl „Słoneczni chłopcy”. O tej samej porze Teatr Scena STU pokaże „Przybory Wasowskiego. Dom Wyobraźni”.

Teatr Nowy Proxima zaprasza zaś na sylwestrowy muzyczny spektakl o Polsce lat 80. i 90., transformacji, Solidarności, Wałęsie i ówczesnych zmianach społeczno-obyczajowych. Na scenie wystąpi kolega Kazika Staszewskiego i wraz z zespołem muzyków poprowadzi sylwestrowe show. Start o godz. 20:30.

Wieczór impro na Scenie MOS

W sylwestrowy wieczór na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy Rajskiej 12 odbędzie się improwizowane przedstawienie Grupy Impro Krk, opierające się na spontaniczności i tworzeniu scenariusza na oczach widzów.

– Zagramy szampański pokaz, wtórować nam będzie muzyczny gość specjalny, nasz przyjaciel, gitarzysta i wokalista zespołu Sublokator – Marcin Rusek. Zaczynamy o 20.00, tak, żebyście po naszym pokazie (i lampce prosecco!) mogli pójść dalej w tany i przywitać Nowy Rok naładowani dobrą energią naszego wspólnego spotkania – zapowiada Teatr Słowackiego.

Sylwestrowy Kabaret Piwnicy pod Baranami

Artyści Piwnicy pod Baranami zapraszają na specjalny sylwestrowy Kabaret Piwnicy pod Baranami. W ostatnią noc 2022 roku Piwniczanie zaprezentują swój klasyczny, legendarny program, na który składają się pieśni, piosenki, wiersze i teksty stworzone przez najwybitniejszych polskich twórców w ciągu ponad sześciu dekad trwania piwnicy. Start o godz. 21:30.