Budżet obywatelski zmienia dzielnice. Swoszowice

Każdego dnia w swojej okolicy mijamy efekty działania budżetu obywatelskiego nawet o tym nie wiedząc. Dotychczasowe edycje to setki zrealizowanych pomysłów mieszkańców. Co udało się zrobić? Sprawdźmy przykłady z dzielnicy Swoszowice.

W dzielnicy X dużą część spośród zwycięskich projektów stanowią te związane z placówkami edukacyjnymi. Budżet obywatelski pozwolił m.in. na budowę placu zabaw dla Filii Szkoły Podstawowej nr 97 przy ul. Armii Kraków. Renowacji ogródka jordanowskiego doczekało się natomiast przedszkole nr 145 przy ul. Poronińskiej. Dzięki niej udało się m.in. wymienić podłoże na poliuretanowe, co znacznie podniosło komfort użytkowania. W jednej z kolejnych edycji podobne prace zostały przeprowadzone w filii tego przedszkola przy ul. Doktora Judyma.

W zespole szkolno-przedszkolnym przy ul. Mirtowej zamontowane ogólnodostępne dystrybutory wody pitnej, a w szkole podstawowej nr 134 przy ul. Kłuszyńskiej – metalowe zamykane szafki do szatni.

– Szkoły i przedszkola w Swoszowicach sporo zyskały na budżecie obywatelskim. To zasługa mieszkańców, którzy zaangażowali się najpierw w przygotowanie projektów, a następnie w głosowanie. Teraz dzięki tym głosom dzieci mogą na co dzień korzystać z nowej infrastruktury – komentuje Alina Bratko-Setkowicz z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Gładkie chodniki

Efekty BO w Swoszowicach widać jednak nie tylko w placówkach edukacyjnych. To także m.in. budowa lub remont chodników. Piesi mogą np. korzystać z chodnika przy ul. Petrażyckiego, który umożliwił bezpieczne i wygodne dojście do przystanku autobusowego. Wyremontowany też został chodnik na fragmencie ul. Taklińskiego.

Na przystankach przy ulicach Niewodniczańskiego, Chałubińskiego i Szybisko zamontowane zostały ławki, dzięki którym czekanie na przyjazd autobusu jest mniej uciążliwe.

W parku Maćka i Doroty powstał specjalny zakątek czytelniczy z plenerową biblioteką, upamiętniający Stanisława Lema, który mieszkał właśnie na terenie os. Kliny, w dzielnicy Swoszowice. W wielu miejscach pojawiły się też sfinansowane ze środków BO nowe nasadzenia, a na terenie os. Kliny powstał ogród społeczny.

12 listopada ubiegłego roku strażacy z OSP Zbydniowice powitali nowy lekki samochód ratowniczy. To kolejny wymierny efekt głosów oddawanych przez mieszkańców w budżecie obywatelskim.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus