Budżet obywatelski zmienia dzielnice. Zwierzyniec

Każdego dnia w swojej okolicy mijamy efekty działania budżetu obywatelskiego nawet o tym nie wiedząc. Dotychczasowe edycje to setki zrealizowanych pomysłów mieszkańców. Co udało się zrobić? Na terenie Zwierzyńca przykładów jest całkiem sporo.

Jest nim np. Zielone Centrum Przegorzał, czyli skwer i ogród utworzony w miejscu zaniedbanego trawnika u zbiegu ulic Kamedulskiej i Szyszko-Bohusza. Powstały kamienne i żwirowe nawierzchnie dla pieszych, ogród kwiatowy, rabata z cieniolubnych roślin, trawnik, a do tego elementy małej architektury i oświetlenie. Wszystko w najbliższym sąsiedztwie Klubu Kultury „Przegorzały”.

Przegorzały dzięki budżetowi obywatelskiemu wzbogaciły się też o wielofunkcyjne mini-boisko z poliuretanową nawierzchnią. Powstało ono przy ulicy Jodłowej.

Z kolei przedszkole przy ul. Jodłowej, dzięki projektowi "Ruch to zdrowie - każdy Leśny Skrzat Ci o Tym powie” doczekało się modernizacji placu zabaw, w tym montażu nowych urządzeń.

Na Bielanach natomiast, na terenie przylegającym do szkoły podstawowej, projekt z BO pozwolił na stworzenie miejsca odpoczynku i rekreacji składającego się z urządzeń do ćwiczeń sprawnościowych i elementów małej architektury. W szkole realizowany był też inny projekt, dzięki któremu utworzona została przestrzeń na działalność integracyjno-kulturalno-sportową dla mieszkańców Bielan. Powstała też pracownia komputerowa, której zadaniem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców osiedla, w tym osób starszych i niezamożnych.

Pod Kopcem Piłsudskiego w Lesie Wolskim udało się gruntownie zmodernizować wysłużony już plac zabaw, dzięki czemu powstało nowoczesne, bezpieczne i wpisujące się w otoczenie miejsce dla dzieci odwiedzających to miejsce.

Z kolei bliżej centrum miasta środki BO umożliwiły m.in. ustawienie dodatkowych ławek wokół Błoń, a także stworzenie kącika rekreacyjnego przy al. Focha 39. Można tam teraz spokojnie usiąść, spotkać się ze znajomymi lub rozegrać partię szachów.

W szkole podstawowej przy ul. Prusa zamontowane zostały ogólnodostępne pitniki.

Piesi skorzystali

Ważne miejsce wśród dzielnicowych projektów w dzielnicy Zwierzyniec zajmują te dotyczące remontów chodników. Nowa nawierzchnia pojawiła się m.in. wzdłuż ul. Księcia Józefa, Stachowicza, Olszanickiej, a także na trakcie w rejonie ul. Jodłowej i Księcia Józefa.

W ostatnich dniach prowadzone były natomiast prace w ramach projektu „Rekonstrukcja Alei Kasztanowej”. Na podstawie wcześniej opracowanej ekspertyzy dendrologicznej wytypowanych zostało kilkanaście sędziwych egzemplarzy w osłabionej kondycji zdrowotnej. Z pomocą specjalistycznego sprzętu rozluźniona została struktura nadmiernie zagęszczonej gleby wokół drzew, co poprawi dostępność wody i powietrza i będzie sprzyjać rozwojowi drzew.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus