Bunkier Sztuki bez kawiarni?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Znamy wyniki konkursu architektonicznego na przebudowę Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Zwycięski projekt należy do Roberta Koniecznego z KWK Promes. Zakłada on zniknięcie kawiarni sprzed obiektu i przeniesienie jej do podziemi galerii. Jednak ostateczny kształt planu rozbudowy mamy poznać po rozmowach z laureatem.

Bunkier Sztuki czeka przebudowa. W piątek 14 października ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy i rozbudowy budynku. Prace mają rozpocząć się w 2018 roku i potrwać nawet do trzech lat. Do konkursu zgłoszono 34 prace, z czego 33 poddano ocenie. Pierwsze miejsce zajął projekt Roberta Koniecznego z KWK Promes, za który zwycięzca otrzyma 70 tys. zł. Projekt budowlany ma zostać przygotowany w 2017 roku.

–  To praca, która od początku wszystkim jurorom wpadła w oko. Nie było wielu dyskusji nad tym projektem. Był po prostu inny, prezentuje szczególny sposób myślenia, prowadzący autorów do konsekwentnego, ciekawego rozwiązania – mówi Wojciech Wicher z komisji konkursowej.

Co z kawiarnią?

W założeniu projektu kawiarnia, która stanowi nieodłączny element obiektu, ma zostać przeniesiona do podziemi. Na zewnątrz ma być udostępniana tylko latem. Koncepcja ta będzie jednak negocjowana z Robertem Koniecznym w najbliższym czasie. Dlatego też ostateczny kształt planu rozbudowy poznamy po rozmowach z architektem.

Sam Bunkier nie zostanie nadbudowany, ale będzie miał otwierany dach, a przestrzeń pod budynkiem może zostać powiększona. Nie ma możliwości dobudowy żadnych kondygnacji ze względu na położenie w strefie UNESCO.

Jak mówiła w ubiegłym roku w rozmowie z LoveKraków.pl dyrektor Magdalena Ziółkowska, plany związane z przygotowaniem planu funkcjonalno-programowego dotyczą modernizacji i rozbudowy części podziemnej.

– Wszyscy czekamy na ten remont. Ważne, żebyśmy uświadomili sobie, że Bunkier Sztuki jest w stanie pewnego materialnego rozpadu. W dniu posiedzenia Komisji Kultury szczury po raz kolejny przegryzły kable i przez cały dzień nie było dostępu do internetu i linii telefonicznej. My naprawdę potrzebujemy tej przebudowy – mówiła w grudniu 2015 roku dyrektor Ziółkowska.

Koszt inwestycji to ponad 24 mln zł. Miasto ma zamiar pozyskać fundusze z Unii Europejskiej, które pozwolą na pokrycie 85% kosztów.