Bunkier Sztuki. W czwartek debata z prezydentem Majchrowskim

Bunkier Sztuki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W najbliższy czwartek, 14 lutego, odbędzie się debata z prezydentem Jackiem Majchrowskim w sprawie przyszłości Bunkra Sztuki.

Początek debaty o godzinie 17.00 w siedzibie Galerii Sztuki Współczesnej. Oprócz prezydenta, wezmą w niej udział Katarzyna Olesiak – dyrektor wydziału kultury urzędu miasta, dr Krzysztof Siatka – przedstawiciel pracowników Bunkra Sztuki oraz dr hab. Maria Hussakowska z Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Jana Pawła II i dr Małgorzata Kaźmierczak z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego.

Natomiast zapowiadane w ubiegłym tygodniu spotkanie pracowników Bunkra i artystów z prezydentem Krakowa odbędzie się 12 lutego w urzędzie miasta.

- Podczas spotkania przedstawimy prezydentowi zestaw konkretnych rozwiązań, który opracowaliśmy, żeby zachować ciągłość istnienia Galerii i pozwolić mu w dalszym ciągu odgrywać ważną rolę w powojennej historii sztuki  - informują artyści Monika Drożyńska i Wilhelm Sasnal z  Towarzystwa Osób Kibicujących Galerii Bunkier Sztuki.

Apel o cierpliwość

W ubiegłym tygodniu rozmawialiśmy z Anną Lebenstein, przewodniczącą związków zawodowych Bunkra Sztuki: – Apelujemy do prezydenta o wstrzymanie się z ostateczną decyzją i wysłuchanie stron zaangażowanych oraz o zwrócenie uwagi na toczącą się społeczną dyskusję. Decyzja ministra kultury otwiera drogę prezydentowi do nominowania konkretnej, zgłoszonej już kandydatki. Jako Związek Zawodowy działający w Bunkrze Sztuki podtrzymujemy nasze obiekcje co do powierzenia stanowiska dyrektorskiego szefowej innej krakowskiej instytucji – zaznaczała.

Powiedziała, że związek zawodowy i przedstawiciele środowiska artystycznego opracowali inne rozwiązania tej sytuacji, które chcą przedstawić prezydentowi podczas czwartkowego spotkania.

– Mamy nadzieję, że pozwolą one na wspólne wypracowanie kompromisowego stanowiska. Nikomu nie zależy na rozwiązaniu sporu w radykalnej formie, gdyż znalezienie wspólnego stanowiska dla stron zaangażowanych jest najkorzystniejsze – oceniła.

Co będzie dalej?

– W tej chwili niczego nie przesądzamy, ale potrzebna jest osoba, która przeprowadzi remont miejskiej galerii. Najbliższe lata upłyną właśnie pod znakiem modernizacji Bunkra. A pani Maria Anna Potocka bardzo dobrze poradziła sobie z inwestycją, jaką był MOCAK – mówiła nam Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta miasta.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu okazało się, że minister kultury nie będzie się sprzeciwiał zamiarowi powołania dyrektora Bunkra Sztuki bez przeprowadzenia konkursu. Stanowisko to – według planów prezydenta Krakowa – obejmie Maria Anna Potocka, obecna dyrektor MOCAK-u. W przyszłości obie instytucje mają zostać połączone.

Chylaszek podkreśla, że prezydentowi zależy na połączeniu Bunkra Sztuki i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ale z zachowaniem ich odrębnego charakteru.

Przeciwko planom prezydenta protestują pracownicy Bunkra oraz Towarzystwo Osób Kibicujących Galerii Bunkier Sztuki.

comments powered by Disqus