News LoveKraków.pl

Bunkier Sztuki wraca w nowej odsłonie. Pojawi się też kawiarnia [ROZMOWA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zakończyła się modernizacja siedziby Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” przy placu Szczepańskim. Pierwsi zwiedzający będą mogli zajrzeć do odnowionego budynku już 8 lutego.

Ewelina Bajorek-Dziuban, LoveKraków.pl: Po trzech latach modernizacji Bunkier Sztuki zaprosi w swoje progi zwiedzających. Jak przez ten czas zmienił się pawilon wystawowy?

Paulina Zarzycka, specjalista ds. promocji Bunkra Sztuki: Dostosowaliśmy budynek do nowoczesnych standardów eksponowania sztuki współczesnej. To było najważniejsze założenie remontu, który rozpoczął się w 2020 roku i był pierwszą od ponad 50 lat gruntowną modernizacją obiektu. Bunkier Sztuki powstał w latach 60. i wymagał rewitalizacji pod kątem m.in. ogrzewania, systemów klimatyzacji, bezpieczeństwa dzieł. Bardzo ważnym elementem remontu było także dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Bunkier Sztuki w latach 60./fot. Daniel Zawadzki
Bunkier Sztuki w latach 60./fot. Daniel Zawadzki

Jaki był koszt remontu?

Na modernizację pawilonu wystawienniczego przeznaczono 22 mln zł.

Gdy rozpoczął się remontu budynku, zniknęła kultowa kawiarnia Bunkier Café, która działała nieprzerwanie od 19 lat. Czy powróci wraz z otwarciem Bunkra?

Oczywiście, nie mogliśmy pominąć tak kultowego i kojarzącego się z światem kultury w Krakowie miejsca. Kawiarnia będzie się mieścić na parterze budynku z zapleczem na poziomie -1. Powróci także pawilon, ale w nowej i lepszej formie. To będzie szklana konstrukcja ustawiona przed budynkiem tak samo jak poprzednia altana. Chcemy, by pawilon, który powstanie na wiosnę tego roku, współgrał stylistycznie z budynkiem, wspaniałą fasadą i architekturą Krystyny Tołłoczko-Różyskiej.

Kawiarnia Bunkier Cafe, 2020 r./fot. Krzysztof Kalinowski
Kawiarnia Bunkier Cafe, 2020 r./fot. Krzysztof Kalinowski

Pierwsi zwiedzający będą mogli zajrzeć do Bunkra Sztuki 8 lutego, jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Co w programie?

Główną atrakcją będzie z pewnością sam budynek. Każdy będzie mógł przyjść i obejrzeć architekturę obiektu w zmodernizowanej formie, ale jeszcze bez ekspozycji. Chcemy też podkreślić ważną osobę związaną z kulturą Krakowa, jaką jest Jadwiga Maziarska. To wybitna artystka urodzona we Lwowie, która często gościła w Bunkrze Sztuki. Uhonorujemy ją odsłonięciem kamiennej repliki jej rzeźby. Zwiedzający będą mogli zobaczyć także oryginał dzieła wykonany z papieru. Przygotowaliśmy też małą niespodziankę. Ze względu, iż zwiedzanie odbędzie się w Tłusty Czwartek, w przestrzeni kawiarni na naszych gości czekać będzie małe co nieco. Zwiedzanie jest bezpłatne. Zapraszamy w godz. 17-20.

Co dla zwiedzających może być największym zaskoczeniem, gdy zobaczą odnowioną siedzibę?

Myślę, że klatka schodowa. Została wykonana z betonu i nawiązuje do brutalistycznej formy całego budynku. Jest bardzo charakterystyczna. Może nawet sprawiać wrażenie niedokończonej, ale to zamierzony efekt. Do tego znajdujące się na klatce schodowej okno z luksferami, które nie dość, że pięknie wygląda, to jeszcze łączy historię budynku z nowoczesnością.

Bunkier Sztuki we wrześniu 2023 r./fot. Rafał Sosin
Bunkier Sztuki we wrześniu 2023 r./fot. Rafał Sosin

Oficjalne otwarcie Bunkra Sztuki początkowo miało odbyć się w styczniu. Ostatecznie jednak nastąpi pod koniec lutego.

Termin otwarcia związany jest z wystawą inauguracyjną. 29 lutego uroczyście zaprosimy wszystkich do wyremontowanej siedziby, prezentując ekspozycję „Daj mi wszystko”. Pokażemy bardzo cenny dar Andrzeja i Teresy Starmachów dla dwóch krakowskich muzeów: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Muzeum Fotografii. Będzie to wystawa dzieł znakomitych polskich artystów m.in Jerzego Nowosielskiego, Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora czy Tomasza Ciecierskiego. Wśród eksponatów znajdą się zarówno obrazy, fotografie, rzeźby, jak i instalacje. Wystawę będzie można zwiedzać do 1 września.

A co potem?

Wystawy indywidualne współczesnych krakowskich artystek m.in. Justyny Smoleń czy Marty Antoniak. Teraz budynek pozwala na pokazywanie wielu wystaw jednocześnie, czego nam brakowało w siedzibie tymczasowej, czyli Pałacu Potockich przy Rynku Głównym. Przy większych wystawach indywidualnych będziemy więc pokazywać mniejsze ekspozycje, odnoszące się m.in. do historii Bunkra Sztuki czy mapujące ważne zjawiska lokalnej sceny artystycznej.

Bunkier Sztuki wraca w nowej odsłonie nie tylko ze względu na wyremontowany budynek. Zmieni się także dyrekcja.

29 lutego to ostatni dzień kadencji Marii Anny Potockiej na stanowisku dyrektorki Bunkra Sztuki. Od 1 marca stery galerii przejmuje Delfina Jałowik, która ma bardzo dużo pomysłów na rozwój instytucji. Chce skupić się m.in. na wydarzeniach dedykowanym rodzicom z dziećmi, a także stworzyć przestrzeń, która będzie tzw. trzecim miejscem, do którego się zagląda i wraca. Nie zabraknie również wydarzeń dla seniorów i studentów. Zapowiada się intensywny rok.