Coś tu nadal nie gra. W Krakowie powstaną dwa centra muzyki?

Krakowskie Centrum Muzyki ma powstać przy ul. Piastowskiej 20 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Grzegórzki czy Cichy Kącik? A może obie lokalizacje? Miasto liczy na współpracę z województwem w zakresie pozyskania środków z Krajowego Planu Odbudowy dla dofinansowania Krakowskiego Centrum Muzyki.

Czy miasto i województwo dojdą do porozumienia w sprawie wspólnej budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach? Początkiem grudnia marszałek Witold Kozłowski zapewnił, że projekt ma szansę na 100-procentowe finansowanie z Krajowego Programu Odbudowy.

Powrót do koncepcji sprzed lat

Przypomnijmy, że wiosną miasto zrezygnowało ze wspólnej inwestycji z województwem i powróciło do koncepcji sprzed lat. Krakowskie Centrum Muzyki ma powstać w Cichym Kąciku, przy ul. Piastowskiej 20.

W sierpniu Agencja Rozwoju Miasta Krakowa wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiła dwuetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny.

W regulaminie konkursu znalazł się zapis, że „maksymalny planowany łączny koszt obiektu (obiektów) wraz z zagospodarowaniem terenu, realizowanego (realizowanych) w oparciu o pracę konkursową nie może przekroczyć 95 mln zł netto".

Początkiem listopada rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące planowanej inwestycji. Podpisanie umowy na wykonanie projektu budowlanego ma nastąpić w 2021 roku.

Miasto zaznacza, że przyczyną odstąpienia od wspólnej z województwem realizacji przedsięwzięcia był brak prawnych możliwości podpisania umowy na wykonanie dokumentacji projektowej budowy Centrum Muzyki z wykonawcą zaproszonym do negocjacji warunków umowy.

Więcej >>> Miasto: Nie budujemy Centrum Muzyki. Województwo: Nie ma żadnego stanowiska

Tylko Grzegórzki

– Województwo wielokrotnie wskazywało, że jest zainteresowane dalszą wspólną z miastem realizacją projektu na Grzegórzkach, opartą na obowiązującej umowie partnerskiej z 10 lipca 2018 roku i przeprowadzonym w tym samym roku konkursie urbanistyczno–architektonicznym. Województwo nie rozpatruje możliwości budowy Centrum Muzyki w innej lokalizacji niż przy ul. Skrzatów. Co więcej, wniosek zakwalifikowany do tzw. wiązki projektów, który pozwoli uzyskać dofinansowanie dotyczy tylko i wyłączenie tej lokalizacji, nie ma więc możliwości uzyskać dofinansowania na inną – zaznacza Michał Drewnicki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Ostateczna decyzja dotycząca dofinansowania z Krajowego Programu Odbudowy ma zapaść w pierwszej połowie 2021 roku i zależy od negocjacji pomiędzy polskim rządem i Komisją Europejską dotyczących zasad udzielania wsparcia.

Jeśli chodzi o najbliższe działania, to harmonogram jest zależny od ostatecznej decyzji miasta w sprawie dalszej współpracy przy projekcie.

– Koszty inwestycji uzależnione są od zakresu projektu, który będzie realizowany, tj. od decyzji miasta, czy Centrum Muzyki na Grzegórzkach będzie również siedzibą orkiestr miejskich – zaznacza Drewnicki.

Według wcześniejszych szacunków, koszt realizacji projektu wynosi prawie 265 mln zł.

Klamka zapadła?

Miasto jest co prawda zainteresowane pozyskaniem wspólnie z województwem środków na wspólny projekt, ale Krakowskiego Centrum Muzyki rozumianego jako dwa „wzajemnie dopełniające się obiekty”.

W liście skierowanym do marszałka Kozłowskiego, wiceprezydent Andrzej Kulig tłumaczy, że obiekt w Cichym Kąciku byłby siedzibą miejskich orkiestr, a obiekt przy ul. Skrzatów – nowoczesną siedzibą Filharmonii Krakowskiej.

– Należy wskazać, że konsultacje społeczne dotyczące inwestycji przy ul. Skrzatów przeprowadzone przez województwo w 2018 roku ujawniły obawy mieszkańców Grzegórzek w zakresie dojazdu do inwestycji i parkowania pojazdów w jej okolicy. Koncepcja budowy dwóch obiektów w różnych lokalizacjach nie dopuści do nadmiernej kumulacji ruchu samochodowego w jednym rejonie. Obiekt przy ul. Piastowskiej, pomimo że będzie wyposażony w wielopoziomowy parking naziemny, będzie również posiadał komfortowy dojazd transportem zbiorowym – tłumaczy Kulig.

Wiceprezydent zaznacza, że „mając na uwadze ponadregionalne oddziaływanie przedsięwzięcia oraz jego wpływ na zrównoważony wzrost społeczno-gospodarczy liczy na współpracę w zakresie pozyskania środków zewnętrznych dla współfinansowania Krakowskiego Centrum Kultury”.

Razem, nie osobno

List do miasta i województwa w sprawie wspólnego realizowania inwestycji wystosowało Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, które już w 2009 roku apelowało do samorządu województwa o wybudowanie nowego gmachu Filharmonii.

– Budowa Centrum Muzyki ma szansę wykreować swoistą nową krakowską dzielnicę, stając się wspaniałym kompleksem na 12 ha nad Wisłą, pozyskanych celowo z 50% bonifikatą od Wojska Polskiego, którego istotą będą 3 niezależne, znakomite akustyczne sale koncernowe i sale prób, umożliwiające prezentacje różnych form muzycznych: sala filharmonii mogąca pomieścić 1400 słuchaczy, mniejsza sala recitalowa dla 650 melomanów oraz sala kameralna na 300 osób. Innym ważnym elementem projektu będzie pięciohektarowy Park Muzyczny wkomponowany w pozostałości Twierdzy Kraków – Lunetę Grzegórzecką przy Bulwarze Kurlandzkim nad Wisłą – napisał w liście Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski i Komitetu Honorowego Budowy Centrum Muzyki.

Barczyk zaapelował również do rektora i senatu Akademii Muzycznej w Krakowie, która w ramach budowy Centrum Muzyki projektuje budowę swojego kampusu.

– Kampus Akademii Muzycznej w miejsce dotychczasowego, zastępczego, biurowego budynku jest konieczny dla funkcjonowania uczelni w zakresie kształcenia talentów artystycznych i rozwijania kreatywności. Jednocześnie apelujemy do Samorządów Miasta Krakowa, Województwa Małopolskiego oraz Akademii Muzycznej o wspólne starania o wsparcie finansowe dla budowy Centrum Muzyki z Funduszu Odbudowy UE. Nieoczekiwanie kryzys związany z pandemią COVID-19 oraz nowy budżet UE na lata 2021-27 stworzyły szansę na pozyskanie bardzo dużego dofinansowania dla tej koniecznej od wielu lat inwestycji – zwrócił uwagę Kazimierz Barczyk.

Tak ma wyglądać Centrum Muzyki na krakowskich Grzegórzkach
Tak ma wyglądać Centrum Muzyki na krakowskich Grzegórzkach