Cywilizacja dociera na wylotówkę do Skawiny

Na budowie drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Babińskiego najbardziej skorzystają piesi. A jest szansa, że poprawi się też komfort jazdy samochodem.

Od kilku tygodni trwają prace przy budowie nowego odcinka drogi dla rowerów w dzielnicy Dębniki. Chodzi o fragment wzdłuż ul. Babińskiego, od skrzyżowania z ul. Bunscha do ul. Baczyńskiego.

Stan tej drogi w żaden sposób nie przystaje do roli, jaką pełni – to jedna z dróg wjazdowych do miasta, o dużym natężeniu ruchu, a równocześnie z fatalnym stanem nawierzchni i bez infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. Po obydwu stronach do dyspozycji było do niedawna tylko nieutwardzone pobocze.

Teraz po jednej ze stron sytuacja się znacznie poprawi. Wzdłuż drogi powstaje chodnik i droga dla rowerów. Pojawiły się już krawężniki, na sporej części ułożono już nawierzchnię chodnika z niefazowanej kostki. Przy okazji zmieni się nieco geometria skrzyżowania z ul. Baczyńskiego, a skrzyżowanie z ul. Bunscha zyska obok każdego z przejść przejazdy rowerowe.

Dłuższa trasa

Dalej rowerzyści jadący od strony centrum mają skręcić w lewo i ulicą Baczyńskiego dojechać do ul. Skotnickiej. Tu nie będzie prac drogowych – wykonawca ma tylko domalować oznakowanie poziome dla rowerzystów.

Z kolei na ul. Skotnickiej, po stronie sklepu budowlanego, powstanie ciąg pieszo-rowerowy pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Baczyńskiego i Trockiego.

Jak informuje nas Renata Postawa-Giza z biura prasowego Zarządu Dróg Miasta Krakowa, zgodnie z umową wykonawca powinien zakończyć wszystkie prace do końca listopada, ale zamierza wystąpić o przedłużenie tego terminu.

Zapytaliśmy też o zniszczoną nawierzchnię jezdni. – Mamy na uwadze stan nawierzchni. Podjęliśmy starania o wykonanie nowej nawierzchni po stronie budowanego ciągu pieszo-rowerowego, na połowie jezdni ul. Babińskiego – zapowiada przedstawicielka miejskiej jednostki.

Co dalej?

Na razie nie ma żadnych zapowiedzi co do tego, by chodnik pojawił się również po drugiej stronie ul. Baczyńskiego, gdzie mógłby się przydać jeszcze bardziej.

Powstająca obecnie droga dla rowerów wzdłuż ul. Babińskiego na razie nie będzie miała połączenia z pętlą Czerwone Maki i centrum miasta. To jednak również ma się zmienić: ZDMK jest na etapie projektowania nowej drogi dla rowerów wzdłuż całej ul. Bunscha. Kiedy powstanie, będzie można bezpiecznie dojechać rowerem ze ścisłego centrum miasta niemal do węzła autostradowego Kraków Skawina.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki