Dwa newralgiczne skrzyżowania z ułatwieniami dla autobusów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jest plan, by autobusy mogły sprawniej pokonywać dwa duże skrzyżowania w Podgórzu, na przeciwległych końcach ulicy Powstańców Wielkopolskich.

Przygotowanie takich zmian, podobnie jak m.in. szeregu ułatwień dla pieszych i rowerzystów w rejonie ul. Saskiej, miasto zleciło deweloperowi, który buduje duży kompleks biurowy przy ul. Saskiej 25. Chodzi o osiem biurowców o łącznej powierzchni najmu ok. 100 tysięcy mkw (o inwestycji informowaliśmy w czerwcu). Najczęściej w ramach zapewnienia obsługi komunikacyjnej deweloperzy są zobowiązani do budowy fragmentu nowej drogi czy przebudowy skrzyżowania. Tym razem najwyraźniej urząd postawił na większą liczbę mniejszych zadań.

Wśród nich warto zwrócić uwagę na dwa, które na pewno przydadzą się pasażerom komunikacji miejskiej, ale pośrednio ułatwią też życie kierowcom.

Powstańców Śląskich – Powstańców Wielkopolskich

Na skrzyżowaniu pod łącznicą kolejową usprawnienie ma polegać na tym, by z prawego pasa al. Powstańców Śląskich, który obecnie służy tylko do jazdy w prawo w Wielicką, autobusy mogły pojechać na wprost w stronę Nowej Huty. Teraz uniemożliwia to jednak wysepka pomiędzy przejściami po przeciwnej stronie skrzyżowania.

Dlatego też wysepka ma być zmniejszona w taki sposób, by jezdnia za skrzyżowaniem została poszerzona do dwóch pasów.

Nowohucka – Powstańców Wielkopolskich

Z kolei autobusy jadące z Nowej Huty w stronę Podgórza powodują sporo problemów na skrzyżowaniu ulic Nowohuckiej, Kuklińskiego, Klimeckiego i Powstańców Wielkopolskich. Układ skrzyżowania, w połączeniu z częstymi w tym rejonie korkami sprawia, że autobusy jadące w stronę Podgórza blokują przejazd pozostałym pojazdom.

Rozwiązaniem ma być dobudowanie fragmentu buspasa na samym skrzyżowaniu. Dzięki niemu autobusy przejadą przez tarczę skrzyżowania wydzielonym pasem i dojadą bezpośrednio do przystanku.

Ta zmiana ma się wiązać z kolei z przebudową wysepki. Piesi będą mieć do przebycia o jedno przejście mniej – zgodnie z założeniem, możliwość skrętu w prawo w ul. Powstańców Wielkopolskich zostanie ograniczona z dwóch do jednego pasa, a pas ten nie będzie oddzielony, jak to ma miejsce obecnie.

Cztery etapy

Na razie wszystkie te założenia są dopiero na etapie projektowania. Szczegóły można zobaczyć na stronie z audytami rowerowymi (Zobacz: Wielicka i Nowohucka). Oficjalne terminy realizacji są mocno odsunięte w czasie:

- etap I, czyli wykonanie przejścia dla pieszych z przejazdem dla rowerzystów na wlocie zachodnim skrzyżowania ul. Lipskiej i Saskiej – maksymalnie do 30.04.2023,
- etap II, wykonanie korekty geometrii wjazdu na łącznicę z ul. Powstańców Wielkopolskich do skrzyżowania z ul. Krzywdy – do 31.08.2023,
- etap III, pas autobusowy na skrzyżowaniu Nowohuckiej, Kuklińskiego, Klimeckiego i Powstańców Wielkopolskich – do 31.12. 2023,
- etap IV, zmiany na skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i Powstańców Wielkopolskich – do 30.04.2024.

To maksymalne terminy, powiązane z czterema etapami powstawania kompleksu biurowców. Możliwe jest jednak, że inwestycja, a wraz z nią również ułatwienia drogowe, powstaną wcześniej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze