Kończą remont pałacu dla „Damy”. W grudniu otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich [ZDJĘCIA]

Prace w Pałacu Czartoryskich dobiegają końca. Sprawdziliśmy, co teraz dzieje się w budynku przy ul. św. Jana i pobliskim Arsenale fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Pałac Książąt Czartoryskich zmienia się nie do poznania. To tu już niebawem będzie prezentowana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. Odwiedziliśmy budynek u zbiegu ulic św. Jana i Pijarskiej i sprawdziliśmy, jak postępują prace. 

Wnętrze pałacu nabiera muzealnych kształtów. 19 grudnia 2019 roku nastąpi oficjalne otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich. Oprócz przestrzeni ekspozycyjnych w obiekcie znajdą się kawiarnia, sklepik muzealny, sala edukacyjna czy pracownia digitalizacyjna.

Do otwarcia coraz bliżej

– Prace mają się ku końcowi, a w obiekcie pracuje 120 osób. Można powiedzieć, że trwa „biały montaż”. Mało kto zdaje sobie sprawę z intensywności tego projektu. Kolekcję zakupiono w grudniu 2016, budynki i zbiory przekazano MNK w 2017 roku, a w styczniu 2018 otrzymaliśmy potrzebne fundusze. I wtedy wystartowały pierwsze prace. Wszystko dzieje się naprawdę szybko – mówi nam podczas wizyty w Pałacu Czartoryskich dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

Nie ukrywa, że wielkie odliczanie do otwarcia trwa.

„Dama z gronostajem” będzie prezentowana na drugim piętrze pałacu. Dzieło Leonarda da Vinci zostanie umieszczone w specjalnej gablocie o głębokości 70 centymetrów. Zgodnie z projektem w sali znajdzie się jeszcze tylko ławka.

Wnętrza sal wystawienniczych opierają się na kodzie trzech kolorów: bieli, czerni i mosiądzu złotawego. Wszystkie gabloty, szafki czy ławki wykonano z wypolerowanego materiału. Wszystkie eksponaty będą podświetlane w sposób interaktywny – oświetlenie będzie „podążało” za zwiedzającym i kierowało jego uwagę na rzeczy, przy których aktualnie się znajduje.

Autorem projektu ekspozycji i aranżacji wnętrz Muzeum Książąt Czartoryskich jest krakowska firma Art Fm, która na swoim koncie ma już projekt wystawy w Podziemiach Rynku czy Muzeum Interaktywnym/Centrum Edukacji Teatralnej MICET.

Arsenał prawie gotowy

To również koniec prac prowadzonych w pobliskim Arsenale. W przyszłości obiekt przy ul. Pijarskiej 8 zostanie połączony ze znajdującym się przy nim klasztorkiem i pałacem przy ul. św. Jana. Projekt przebudowy Arsenału miejskiego wykonali biuro architektoniczne Dresler Studio Architektura i Urbanistyka. Na piętrze będzie prezentowana sztuka starożytna. Koszt wszystkich prac to ok. 14 mln zł.

Zapowiadane otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich będzie zwieńczeniem obchodów 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie. Koszt przebudowy pałacu to ponad 51 mln zł. Środki pochodzą z programu POIIŚ i dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W pewnym sensie otwarcie muzeum będzie jednocześnie pożegnaniem dyrektora Andrzeja Betleja z Muzeum Narodowym. Od stycznia 2020 będzie dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu. Na stanowisku zastąpi go Andrzej Szczerski, który pełnił już funkcję wicedyrektora MNK za kadencji Betleja.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus