Andrzej Betlej nowym dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

O zmianach poinformował dziś minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji w Warszawie.

Andrzej Betlej – obecny dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie – zastąpi na stanowisku prof. Jana Ostrowskiego. Minister Gliński ogłosił, że prof. Ostrowski 1 stycznia 2020 roku przechodzi na emeryturę po 30-letnim kierowaniu Zamkiem Królewskim.

– Nastąpi zmiana dyrekcji – chcielibyśmy, aby dyrektorem od roku 2020 na Wawelu był pan dyrektor Andrzej Betlej. Czeka nas przejście z jednej instytucji prestiżowej krakowskiej do drugiej. Ostrowski w pełni tę decyzję popiera. Przewidujemy, ze dyrektorem MNK zostanie prof. Andrzej Szczerski, były wicedyrektor MNK  w Krakowie – poinformował minister Gliński.

Podziękował dotychczasowego dyrektorowi Ostrowskiemu za to, „jak wysoko postawił Wawel”.

Teraz procedury

– Zmiany personalne są nowe z punktu widzenia interesów instytucji, o których mówimy. Będziemy dążyli, aby te decyzje zostały sformalizowane w odpowiednim czasie, wymagają zaopiniowania i procedur. Jesteśmy gotowi i upoważnieni przez prof. Szczerskiego do przekazania tych informacji – podsumował Gliński.

O powyższych zmianach mówiło się już od dawna. Andrzej Betlej objął stanowisko dyrektora MNK w 2016 roku. Na stanowisku zastąpił Zofię Gołubiew, która odeszła na emeryturę.

– Pan premier prof. dr hab. Piotr Gliński zdecydował się podjąć proces nominacji mojej osoby na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek Królewski na Wawelu z dniem 3.01.2020. Nie zmienia to nic dla bieżących działań Muzeum Narodowego w Krakowie. W tym roku MNK czeka jeszcze wiele ważnych wydarzeń – komentuje dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Betlej jest historykiem sztuki, w latach 2012-2015 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest członkiem Rady Muzeum Zamek Królewski na Wawelu, Komisji Historii Sztuki PAU, Komitetu Nauk o Sztuce PAN, redaktorem naczelnym pisma "Modus. Prace z Historii Sztuki", członkiem Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz ekspertem Narodowego Centrum Nauki.

Szczerski dyrektorem MNK

Betleja na stanowisku zastąpi były wicedyrektor MNK, Andrzej Szczerski. Stworzył koncepcję utworzenia w budynku dawnej „Cracovii” oddziału muzeum poświęconego architekturze i designowi. W marcu 2018 roku złożył wypowiedzenie.

Andrzej Szczerski to historyk sztuki, krytyk sztuki i wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego specjalizacja to sztuka współczesna z uwzględnieniem Europy Środkowej.

comments powered by Disqus