Konserwator zabytków odwołany

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Piotr Turkiewicz nie jest już małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. W środę został odwołany przez wojewodę.

O zmianach personalnych poinformował w czwartek urząd wojewódzki. W komunikacie przekazano, ze wojewoda Krzysztof Klęczar, na wniosek generalnej konserwator zabytków, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożeny Żelazowskiej, odwołał ze stanowiska małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr. inż. arch. Piotra Turkiewicza.

Do czasu powołania nowego konserwatora zabytków jego obowiązki wykonuje zastępca, co oznacza, że urzędem kieruje teraz Katarzyna Techmańska.

– Zgodnie z wnioskiem Generalnego Konserwatora Zabytków wczoraj nastąpiły zmiany personalne na stanowisku małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jak mówi ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, wojewódzkiego konserwatora zabytków powołuje wojewoda na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków wskazujący kandydata na to stanowisko. Zaznaczam, że wsłuchując się w głosy klientów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, dostrzegam potrzebę pogłębionej analizy funkcjonowania tej jednostki i wdrożenia usprawnień prowadzonych tam postępowań – komentuje wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar.

Długa lista zarzutów

Na początku grudnia informowaliśmy o wielu zastrzeżeniach, jakie były kierowane pod adresem Piotra Turkiewicza. Najważniejsze z nich to brak decyzyjności i przewlekłość prowadzonych postępowań. Te problemy dotyczyły nie tylko skomplikowanych spraw, ale także uzyskania uzgodnień w sprawie remontów chodników czy montażu windy. Z tego powodu ugrzęzły takie inwestycje jak przebudowa torowisk na skrzyżowaniach przy Bagateli i Collegium Novum, podobnie stało się w przypadku placu Grzegórzeckiego czy Bulwarów Wiślanych. Więcej informacji można znaleźć tutaj: