Krakowskie Błonia zamienią się w średniowieczną osadę. Czas na urodziny smoka

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

14 sierpnia na krakowskich Błoniach odbędzie się urodzinowy piknik, którego gospodarzem będzie Smok Wawelski. W programie harce i zabawy z drużyną wojów, koncerty, wczesnośredniowieczna osada i smoczy korowód.

Słynna rzeźba Bronisława Chromego strzeże pieczary pod Wzgórzem Wawelskim już od 50 lat. Z tej okazji miasto zaprasza wszystkich mieszkańców oraz turystów na wspólne świętowanie urodzin smoka. 14 sierpnia na krakowskich Błoniach rozłoży się wczesnośredniowieczna osada, nawiązująca do początków historii Krakowa. Odtworzy ją Drużyna Wojów Wiślańskich „Krak”.

Wojowie, stwory i białogłowy

W miasteczku pojawi się około 20 namiotów, w których będzie można spotkać rzemieślników, wojów czy muzykantów – oczywiście w strojach z epoki. Na urodziny smoka zawita również legendarny król Krak.

Śmiałkowie – dzieci i dorośli – będą mogli spróbować swoich sił w zabawach plebejskich, tj.; kręcioła, zwichrowane marsze, wyścigi w workach, słowiańskie zapasy czy zabawy w szewczyka i smoka oraz powalczyć o nagrody. W strefie rozrywki odbędzie się również potyczka smoczych armii.

Skoro mowa o urodzinach, nie zabraknie gromkiego „Sto lat!” oraz tortu . Od czasu do czasu uczestnikom przygrywać będzie folkowa kapela „Daj Ognia”, a wieczorem wystąpi zespół „Percival”, który powstał z fascynacji historią i kulturą dawnych Słowian.

Smocze smakołyki, spektakl i korowód

Dla najmłodszych przygotowane zostanie smocze stanowisko plastyczne oferujące takie aktywności, jak: kolorowanie smoczej czapki, rysunki, wycinanki, malowanie twarzy. Odbędą się również konkursy, warsztaty tańca oraz przedstawienie teatralne „Prawdziwa historia Smoka Wawelskiego”. Przez główny placyk osady przejdzie zaś smoczy korowód.

U drzeworytnika i mincerza będzie można zamówić pamiątki z podobizną smoka, a na stoisku Poczty Polskiej dostać okolicznościowe pocztówki, smoczy stempel i znaczek pocztowy. Nie zabraknie również smoczych smakołyków przygotowanych przez lokalne firmy gastronomiczne (Good Lood, Cukiernia Starowicz, Piekarnia Handelek).

comments powered by Disqus