Książka w kwarantannie, czyli Biblioteka Kraków znowu działa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Biblioteka Kraków wznawia działalność. Od najbliższego piątku czytelnicy będą mogli wypożyczać książki i audiobooki w wybranych filiach. A wszystko to bez dostępu do bibliotecznych półek.

8 maja zostaną otwarte filie przy ul. Powroźniczej, Królewskiej, Teligi, os. Bohaterów Września i na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. To dopiero początek, ponieważ od przyszłego tygodnia, począwszy od 14 maja, stopniowo będą uruchamiane kolejne placówki.

Po książkę w maseczce

Korzystanie z bibliotecznych zbiorów będzie jednak wyglądało inaczej niż do tej pory. Czytelnicy będą mogli wypożyczać jedynie książki i audiobooki. Obecnie obowiązuje całkowity zakaz wypożyczania prasy, czytników e-booków czy gier planszowych.

W czasie pandemii koronawirusa mieszkańcy będą mogli odwiedzić bibliotekę jedynie po to, by odebrać zamówione wcześniej przez katalog online książki. Na spotkanie z literaturą konieczne jest założenie maseczki, rękawiczek ochronnych i dezynfekcja rąk.

Biblioteka online

O przesiadywaniu w bibliotece czy poszukiwaniu książek na bibliotecznych półkach na własną rękę możemy zapomnieć.

– Zachęcam czytelników, by korzystali z biblioteki przy pomocy katalogu online. W ten sposób bez problemu sprawdzimy dostępność książek w wybranych filiach i zamówimy interesujące nas publikacje. Oczywiście można zadzwonić i poprosić bibliotekarza o pomoc, ale starajmy się korzystać ze zbiorów online – tłumaczy Izabela Ronkiewicz-Brągiel, zastępczyni dyrektora ds. merytorycznych.

Chodzi oczywiście o kwestie bezpieczeństwa. W związku z tym otwarte placówki będą pracować w systemie dwuzmianowym – od 8.00 do 13.00 i od 14.00 do 19.00. W każdej filii zaplanowano również przerwę techniczną w celu dezynfekcji stanowisk. Raz na 10 dni będą również ozonowane wszystkie pomieszczenia biblioteczne.

Książka pod specjalnym nadzorem

Według zaleceń Biblioteki Narodowej książki bezpośrednio nie mają być poddawane dezynfekcji. Dlatego też w każdej z placówek powstały magazyny książek pozostających w kwarantannie.

– Kwarantanna będzie trwała 3 dni. Książek dezynfekować i ozonować nie będziemy. Czytelnicy muszą być przygotowani, że w katalogu może wyświetlić się informacja o „książce w kwarantannie”. Dopiero po jej zakończeniu zyska status „do wypożyczenia” – mówi Ronkiewicz-Brągiel.

Każdy czytelnik może wypożyczyć 15 książek w całej sieci Biblioteki Kraków. Zawieszone do odwołania są usługa „książka do domu” czy działalność kulturalna i edukacyjna prowadzona w poszczególnych placówkach.

Tydzień Bibliotek

Dlatego warto sprawdzić, co Biblioteka Kraków przygotowała na nadchodzący Tydzień Bibliotek, który upłynie pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”.

W związku z pandemią koronawirusa instytucja musiała znacząco zmienić plany, więc zaprasza czytelników do odwiedzin swojej strony na Facebooku. Przez cały tydzień będzie tu publikowana filmowa seria rozmów „Przepis na książkę”. Zaproszeni goście reprezentujący krakowskie środowisko literackie opowiedzą o procesie powstawania książki i specyfice swojego zawodu.

comments powered by Disqus