Linia 503 dojedzie do pętli inną trasą? Konsultacje mają dać odpowiedź

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mieszkańcy Górki Narodowej proponują, by urzędnicy zmienili trasę linii 503 na ostatnim odcinku przed pętlą. ZTP nie mówi nie, choć zwraca uwagę na jeden minus.

Obecnie linia 503 dojeżdża do pętli Górka Narodowa al. 29 Listopada. Skręca z głównej trasy w ul. Papierni Prądnickich i zaraz po tym dociera na przystanek na pętli. Na osiedlowej grupie Inicjatywa Górka Narodowa pojawił się pomysł, żeby na ostatnim odcinku linia została skierowana naokoło, przez ul. Banacha i Papierni Prądnickich (tak jak linia 193).

Podobną trasą miałaby jechać także w przeciwnym kierunku. Co istotne, zgodnie z tą propozycją, autobus nadal ma wjeżdżać na os. Gotyk i zmiana nie pozbawiłaby mieszkańców tej części dzielnicy dostępu do komunikacji miejskiej.

W piśmie do ZTP przedstawiciel Inicjatywy Górka Narodowa Piotr Paliga argumentował, że z dyskusji pomiędzy mieszkańcami wynika, że jest zapotrzebowanie na taką korektę. – Część mieszkańców dalej dojeżdża do pracy przez al. 29 Listopada w kierunku centrum lub przesiada się na skrzyżowaniu z ul. Dobrego Pasterza lub dalej z ul. Opolską/Lublańską, czego nie zapewniają linie tramwajowe oraz nowa linia 193 – tłumaczył.

Temat może wróci

Zarząd Transportu Publicznego w odpowiedzi na pismo odpowiada, że taka propozycja była już analizowana przy okazji przedłużania trasy linii 503 do nowej pętli. Ostatecznie jednak urzędnicy nie zdecydowali się na to rozwiązanie.

Uznali, że przystanek Banacha będzie zlokalizowany niekorzystnie dla mieszkańców os. Gotyk, powracających z miasta. – Wysiadający z autobusu będą musieli przejść przez al. 29 Listopada w celu dotarcia na osiedle – tłumaczy w piśmie dyrektor ZTP Łukasz Franek.

Droga nie jest jednak zamknięta. ZTP zapowiada, że jeśli mieszkańcy dopuszczają takie rozwiązanie i zostanie ono poparte uchwałą dzielnicy, to weźmie je pod uwagę.

– Chciałabym, żeby Zarząd Transportu Publicznego przeprowadził konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie. Tak, żeby mogli się wypowiedzieć zarówno mieszkańcy os. Gotyk, jak i ci mieszkający na Górce Narodowej Zachód i żebyśmy mogli wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące dla wszystkich – mówi nam Barbara Polna, przewodnicząca Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały.

Częściej nie będzie

Nie ma natomiast widoków na to, by w najbliższym czasie miała się zwiększyć częstotliwość linii 503. ZTP argumentuje, że obecnie możliwości taborowe i personalne operatorów są bardzo ograniczone. W ocenie urzędników, o ile nie pojawiają się jakieś inne zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji, autobusy linii 503 wyjeżdżają z os. Gotyk z zapełnieniem, które nie uzasadnia zwiększenia częstotliwości.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały