Małopolska zamawia nowe pociągi: z powłoką antygraffiti

Prezentacja pociągów w 2017 r. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Samorząd wojewódzki ogłosił zamówienie na dostawę siedmiu nowych pociągów, z możliwością zwiększenia o dwa pojazdy – poinformował podczas konferencji prasowej wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka.

W zeszłym roku Zarząd Województwa Małopolskiego podpisał umowę na dostawę czterech pociągów. Za kwotę 109 milionów złotych bydgoska fabryka PESA ma wyprodukować dla Małopolski szynobusy Elf2.

Minimum siedem pociągów

Teraz władze województwa szukają firmy, która zbuduje siedem pociągów. – Przetarg może być rozszerzony do dziewięciu pojazdów, ale to uzależnione jest od budżetu. Liczę, że uda się pozyskać środki i zakupimy dziewięć pociągów – mówił Łukasz Smółka. Urzędnicy na zakup pociągów zarezerwowali 250 milionów złotych.

Pierwsze dwa pociągi mają trafić do Małopolski w półtora roku od podpisania umowy. W sumie wykonawca będzie miał maksymalnie dwa lata, aby dostarczyć wszystkie pojazdy. W postępowaniu przetargowym będzie oceniany termin dostawy: jeśli firma zadeklaruje wcześniejsze daty, to zwiększą się jej szansę na podpisanie kontraktu z województwem.

185 miejsc siedzących dla podróżnych

Zamawiane pojazdy muszą osiągać prędkość 160 kilometrów na godzinę i być wyposażone w tempomat. Powłoka lakiernicza obowiązkowo musi być pokryta specjalną warstwą uniemożliwiającą nanoszenie graffiti i ma spełniać swoje właściwości najkrócej przez 10 lat.

W czteroczłonowym pojeździe zamontowanych ma być minimum 185 miejsc siedzących (w tym 51 miejsc uchylnych).

Jeszcze nie wiadomo, jak nowym taborem podzielą się spółki świadczące przewozy regionalne. Łukasz Smółka zaznaczył, że zarząd województwa wraz z przedstawicielami Kolei Małopolskich oraz Przewozów Regionalnych w 2020 dokonają stosownych analiz.

– Tam, gdzie będzie zapotrzebowanie ze względu na potoki podróżnych, będziemy kierować nowy tabor. To nie oznacza, że mówimy tylko o trasach bardzo obłożonych, ale na przykład o połączeniach międzywojewódzkich – powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Umowa o współpracy

Polityk poinformował również, że zarząd województwa podjął uchwałę w sprawie podpisania listu intencyjnego z regionalnymi przewoźnikami. Zdradził, że na podstawie tego dokumentu Przewozy Regionalne będą świadczyć pracę przewozową przez minimum sześć lat.

– Cieszymy się, że dwie spółki kolejowe współpracują ze sobą. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej podróżnych wybiera kolej – komentował Smółka.

comments powered by Disqus