Na plac Marii Magdaleny powraca znany kiermasz

Krakowski Kiermasz Książki na placu Marii Magdaleny (Archiwum) fot. Paulina Frączek

Na pl. św. Marii Magdaleny powraca kiermasz książki. Już w najbliższy weekend odwiedzający będą mogli nie tylko uzupełnić swoje domowe biblioteczki, ale i odpocząć z kubkiem dobrej kawy.

Po przerwie związanej z koronawirusem, Krakowski Kiermasz Książki powraca. Już w ten weekend antykwariusze, bukiniści i księgarze otworzą nowy sezon kiermaszów, które będą się odbywały cyklicznie.

– Na świeżym powietrzu przedstawią najciekawsze okazy ze swoich bogatych kolekcji i będą zachęcać do spędzenia miło czasu w jednym z najurokliwszych zakątków Starego Miasta – mówi Marta Szkudlarek z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Czas uzupełnić biblioteczki

Udział w akcji biorą m.in. Antykwariat Abecadło, Szafa Pełna Książek, Fankomiks, Antykwariat Hulaj Pole, American Bookstore, Suszek Books, katowiczanie z 451 stopni i Świat w tunelu, który na co dzień działa w przejściu podziemnym przy domu handlowym „Jubilat”. Na miejscu spotkamy również bukinistów znanych z niedzielnych poranków pod Halą Targową.

Kiermasz książki potrwa od 18 do 19 lipca w godzinach 10.00–20.00. Odwiedzający będą mogli również usiąść na leżakach, napić się kawy i spróbować lodów z rowerowej kawiarni.

Organizatorem kiermaszu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Wakacje z literaturą

W Krakowie spotkań z literaturą nie brakuje. Warto na bieżąco sprawdzać, jakie propozycje przygotowały dla czytelników Biblioteka Kraków i Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

Biblioteka przy Rajskiej zaprasza m.in. do spotkań online w ramach Krakowskich Czwartków Kryminalnych. Najbliższe spotkanie odbędzie się 23 lipca (godz. 18.00) na kanale YouTube. Gościem będzie Jan Krasnowolski, autor książki „Czas wilków, czas psów” opowiadającej o polskiej mafii narkotykowej w Wielkiej Brytanii i jej genezie.

W tym roku biblioteka zachęca również do skorzystania z Lotnej Czytelni. Tym razem wypełniony książkami rower cargo czeka na czytelników w holu biblioteki od poniedziałku do piątku w godz. 12.00–15.00. Każdego dnia udostępniane są nowe książki, a każdy dzień tygodnia to inny rodzaj literatury. Plan jest następujący: poniedziałek – biografie, wtorek – fantastyka, środa – romanse, czwartek – kryminały, piątek – literatura dla dzieci.

Do wypożyczenia książki z Lotnej Czytelni nie jest potrzebna karta biblioteczna. Nie ma też terminu zwrotu. Wystarczy zabrać książkę z Lotnej Czytelni, a po przeczytaniu oddać do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Etnopiknik

Biblioteka Kraków zachęca natomiast do udziału w piknikach czytelniczych w ramach akcji „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie”. Pikniki odbywają się przy głównej siedzibie Biblioteki Kraków przy ul. Powroźniczej 2 – kolejne zaplanowano 25 lipca i 8 sierpnia.

Biblioteka zaprasza również do udziału w projekcie „Etnopodróże z Biblioteką Kraków”. W jego ramach odbędą się m.in. warsztaty literacko-plastyczne z udziałem autorów książek, którzy popularyzują tradycje ludowe, dawne zwyczaje i obyczaje oraz warsztaty rękodzieła prowadzone przez twórców ludowych i pracowników.

29 sierpnia przy ul. Powroźniczej odbędzie się plenerowe wydarzenie „Etnopokinik”, w którym udział wezmą ludowi twórcy. W programie warsztaty rękodzielnicze, m.in. koronkarstwa, malarstwa na szkle, pracy powroźnika, pokaz tańców ludowych i mody koronkowej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus