Nowa hala w Opatkowicach wpłynie na ruch w okolicy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tuż przy węźle autostradowym Kraków Południe inwestor planuje wybudowanie dużej hali magazynowo-usługowej. To będzie się wiązało z przebudową trzech ulic, a wśród sąsiadów inwestycji budzi obawy związane ze wzmożonym ruchem.

Inwestycja ma powstać na dużej działce u zbiegu ulic Inicjatywy Lokalnej i Smoleńskiego, przy samym węźle autostradowym. Wjazdy na teren inwestycji planowane są od strony ul. Inicjatywy Lokalnej, naprzeciwko boisk sportowych, ale przebudowa układu drogowego będzie miała znacznie większy zakres.

Szersze jezdnie, nowe rondo i chodniki

Uaktualnione mapy z planowanymi rozwiązaniami zostały w ostatnich dniach opublikowane na stronie Zarządu Transportu Publicznego. Przebudowa ma objąć ulicę Poronińską, fragment ul. Inicjatywy Lokalnej oraz przebiegający pomiędzy nimi odcinek ul. Smoleńskiego.

Jezdnie zostaną poszerzone w zestawieniu ze stanem obecnym. Ul. Poronińska ma mieć 6,5 m szerokości i dwumetrowe chodniki po obydwu stronach, częściowo oddzielone od jezdni pasem zieleni. Autobusy jadące od ul. Zakopiańskiej zatrzymają się w zatoce, natomiast w przeciwnym kierunku – na pasie jezdni.

Poszerzona zostanie także ul. Smoleńskiego, której jezdnia będzie mieć 6 m szerokości. Po stronie numerów parzystych przewidziany jest chodnik o szerokości 2 m, a po przeciwnej – utwardzone pobocze. Na ul. Inicjatywy Lokalnej, w rejonie inwestycji, chodniki są planowane po obydwu stronach.

U zbiegu ulic Poronińskiej i Smoleńskiego planowane jest rondo o średnicy 32 m. Na każdym wlocie planowane jest przejście dla pieszych z azylem. Skrzyżowania z ul. Starowiejską i Inicjatywy Lokalnej mają mieć wyniesioną nawierzchnię. Podobnie będzie w przypadku wyjazdu z siedziby Opatkowianki i rady dzielnicy.

Obawy mieszkańców

Mieszkańcy osiedla Opatkowice mają sporo obaw związanych z planowaną inwestycją. – Obawiają się przede wszystkim wzmożonego ruchu samochodowego. Ulica Smoleńskiego jest wąska, brakuje chodników, już teraz panuje tu spory ruch – mówi Angelika Kuczaj, radna Rady Dzielnicy X Swoszowice. Zauważa, że planowana przebudowa ma objąć fragment ulicy Smoleńskiego od ul. Poronińskiej do ul. Inicjatywy Lokalnej, podczas gdy można się spodziewać większej liczby samochodów również na dalszym odcinku, od ul. Inicjatywy Lokalnej do przebudowywanej obecnie ul. Dzikiej Róży. – Cięższe samochody będą wjeżdżać od ul. Poronińskiej, co też nie jest dla nas dobre, bo znajduje się tam przedszkole. Ale mniejsze będą mogły skracać sobie drogę przez ul. Dzikiej Róży do ul. Kąpielowej – przewiduje. Radna zwraca też uwagę na to, że już teraz w okolicy pojawiają się problemy z podtopieniami, a nowa inwestycja może je pogłębić.

Okolicę czeka też rewolucja związana z planowaną przebudową węzła Kraków Południe. Jej elementem będzie m.in. przebudowa skrzyżowania ulic Zakopiańskiej, Taklińskiego i Poronińskiej, z estakadą dla głównego ciągu i rondem dla ruchu lokalnego. Obecnie trwają prace projektowe.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice